انواع دزد گیر

راهنمای خرید باطری دزدگیر

باطری دزدگیر

خرید باطری دزدگیر

باطری دزدگیر به عنوان مثال انسان پیشین در روستاها و در فضاهای باز زندگی میکرده است و برای حفظ حریم شخصی خود تنها از یک سگ نگهبان یاری می جسته است.

تا اینکه همین انسان با پیشرفت های متوالی به خانه ی خود رسید و برای حفظ ارزش های درون خانه ی خود اقدام به ساخت تکنولوژی امنیتی کرد و دزدگیر را اختراع کرد تا بدین وسیله از حریم شخصی خود که حالا به خانه اش محدود شده است محافظت کند.

دزدگیرها برای مکان های مختلفی طراحی میشوند مانند خانه ها، ادارات، سازمان ها، گاوصندوق ها، موزه ها، خودروها،… اما در نهایت کار همه ی ان ها این است که از مکان یا چیزی که این دزدگیر را برای ان نصب کرده اند محافظت کند به این صورت که با گذشتن از مرزهای دزدگیر، دزدگیر به صدا در می اید و به افراد خبر میدهد.

ادامه مطلب

برخی از این دزدگیرها به سیستم پلیس متصل هستند و بلافاصله مامورین به محل مشخص شده میروند.

هر وسیله ی الکترونیکی نیاز به یک منبع برای تامین نیروی خود دارد. دزدگیرها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما منبع تامین نیروی دزدگیرها چیست؟ چه شمایی دارد و چگونه کار میکند؟ این ها سوالاتی است که قصد داریم تا در این مقاله به ان ها پاسخ دهیم.

باطری دزدگیر

مانند همه ی وسایل الکترونیکی، دزدگیرها نیز در ابعاد و اندازه های متفاوت و برای کاربری های مختلف تولید شده اند. یعنی دزدگیر مورد استفاده برای سیستم خودرو را برای محافظت از خانه استفاده نمیکنند.

حتی برای نصب دزدگیر هر خودرو نیاز به اقدامات متفاوت است لذا این که برای چه امری میخواهید اقدام به خرید دزدگیر کنید بسیار مهم است.

پس از ان که مشخص شد برای چه امری میخواهید دزدگیر بخرید باید به این نکته توجه داشته باشید که چه میزان میخواهید برای حفظ امنیتتان هزینه کنید که خب زمانی که پای امنیت وسط باشد اغلب افراد بیشترین هزینه را میکنند چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

باطری دزدگیر:

همانطور که انواع دزدگیرها با یکدیگر متفاوت اند منابع نیروی ان ها نیز متفاوت است. مثلا برای دزدگیر خودرو نیاز به یک باطری سکه ای است اما برای دزدگیر اماکن میتوان از باطری لیتیوم پلیمر استفاده کرد که قابل شارژ هستند و هزینه های مربوط به باطری را در دراز مدت کاهش میدهند.

باطری سکه ای در ابعاد متفاوت وجود دارد که با توجه به نوع دزدگیر خود باید باطری سکه ای مربوطه را انتخاب کنید تا هم از عمر مفید باطری نکاهد هم اینکه به دزدگیر اسیبی وارد نشود.

برای این امر باید به دقت به شماره های نوشته شده روی باطری دقت کنید و دقیقا همان را خریداری کنید. اما باطری های مربوط به دزدگیر اماکن متفاوت است و چون سیستم نیاز به برق بیشتری دارد لذا نمیتوان تنها با یک باطری سکه ای ان را راه اندازی کرد.

نکته مهم باطری دزدگیر

برای این امر باید از باطری دزد گیر خشک استفاده کنید. این باطری ها دارای ولتاژ ۱۲ هستند که در دو مدل با امپراژ متفاوت ۴٫۵ یا ۷٫۵ به فروش میرسند.

دقت کنید که هر چه امپراژ باطری بیشتر باشد مدت زمانی که دزدگیر و چشمی های ان میتوانند فعال باشند بیشتر است. اما در هر حال ولتاژ این باطری ها ۱۲ است.

چرا که این دزدگیرها با باطری با ولتاز پایین تر از ۱۲ کار نمیکند و باطری با ولتاژ بیشتر از ۱۲ به دستگاه اسیب میرساند.

باطری این دزدگیرها همراه با تلفن کننده، آژیر و چشمی دزدگیر میتواند تا ۲۴ ساعت فعال باشد و پس از ان باید باطری را تعویض یا شارژ کرد.

دزدگیر اماکن در دو مدل تلفن کننده با خط ثابت و تلفن کننده با سیمکارت هستند که در مدل تلفن کننده با سیمکارت زمانی که هر گونه تداخلی در فعالیت دزدگیر رخ دهد به شما پیامکی ارسال میشود تا فورا خود را به محل مربوطه برسانید.

برند های باطری دزدگیر

مارک های باطری دزدگیر که امروزه در بازار موجودند اغلب ساخت کشور چین هستند با این حال کیفیت خوبی دارند. از جمله این مارک ها میتوان به ولتامکس، سی جی بی، زدیکس، اپتیما و فلام، لانگ و… اشاره کرد.

باطری های دزدگیر اماکن که شارژی هستند میتوانند ۳ تا ۵ سال عمر کنند اگر فرایند مربوط به شارژ ان ها به صورت منظم و دقیق صورت بگیرد.

چرا که علت عمده ی خرابی این باطری ها شارژ نامناسب ان ها است. این امر توسط دستگاه مرکزی دزدگیر صورت میگیرد که اگر برند معتبری را خریداری کرده باشید نیازی نیست نگران عمر مفید باطری باشید.

اما زمانیکه باطری دزدگیر را خریداری میکنید از کجا بدانید که باطری سالم است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوال روش های مختلفی وجود دارد که دو نمونه از ان را برایتان شرح میدهیم.

بیشتر بدانیم

ابتدا این که در زمان خرید دقت کنید که اسیب ظاهری به باطری وارد نشده باشد. هر گونه ضربه، تورم و خم شدگی در باطری نشان دهنده ی خرابی باطری است.

دوم این که زمانی که باطری را خریداری کردید اقدام به شارژ ان کنید سپس ولتاژ باطری را اندازه گیری کنید. این مقدار باید ۱۲٫۵ یا ۱۲٫۴ باشد.

سپس مصرف کننده ای مانند یک مقاومت یا یک لامپ (که میزان جریان گذرنده از ان و باطری یکسان باشد) به باطری وصل کنید اگر ولتاژ به ۱۲ رسید یعنی باطری سالم است در غیر اینصورت ولتاژ باطری سریعا افت میکند که این یعنی باطری شما کاملا خراب است.

چرا دزدگیر فابریک کافی نیست؟

معمولا سیستم‌های دزدگیری که توسط کارخانه روی خودرو نصب می‌شود از نظر دقت عملکرد کارایی بهتری دارند و مورد اعتمادترند. دلیل آن هم نوع طراحی و نصب آن‌هاست که دزدگیر را عملا تبدیل به بخشی از ماشین می‌کند.

برخی از این سیستم‌ها توانایی جلوگیری از روشن شدن خودرو و همچنین هشدار صوتی و روشن شدن چراغ‌ها در صورت اقدام به روشن کردن خودرو توسط سارق بدون کلید را دارند. اما مشکل بزرگ آ‌ن‌ها اینجاست که پس از مدتی به دلیل مشابه بودن محل نصب این دزدگیرها، پیدا کردن آن‌ها و از کار انداختنشان برای سارقان حرفه‌ای کاری راحت و پیش‌پا افتاده است!

رده بندی انواع دزدگیر ماشین

در حال حاضر در بازار ایران سه نوع دزدگیر اتومبیل مختلف عرضه می‌شود. دزدگیر ساده ماشین، دزدگیر سیم کارت خور و دزدگیرهای تصویری. با توجه به لایه‌های امنیتی و امکاناتی که این دزدگیر‌ها به صاحبان خودرو می‌دهند، قیمت‌های مختلفی دارند. در ادامه راهنمای خرید دزدگیر ماشین هر یک از این ضدر سرقت ها را به طور کامل بررسی کرده ایم.

باطری دزدگیر خودرو ساده

دزدگیر ماشین ساده، پرمصرف‌ترین و متداول‌ترین دزدگیری است که در حال حاضر در کشور استفاده می‌شود. این دزدگیرها قابلیت‌های زیادی ندارند و در بهترین حالت تنها در صورتی که ضربه‌ای به خودرو وارد شود می‌توانند با صدای هشدار شما و دیگران را مطلع سازند.

این ویژگی هم تنها در زمانی مؤثر است که شما به خودرو نزدیک باشیدچون بعید است صدای مرسوم و عادی دزدگیر خودرو شما برای دیگران جلب توجه کند؛ آن هم فقط در شرایطی که بتوانید صدای دزدگیر ماشینتان را از صدای دزدگیر دیگر خودروها تشخیص دهید!

این نوع دزدگیرها با توجه به امکانات کم و قابلیت‌های محدود از دیگر انواع دزدگیر خودرو قیمت کمتری دارند. اما به هر حال با وجود ساده بودنشان شاید بتوانند سارقان کم‌ تجربه را مدت زمان بیشتری پشت درب ماشین نگه دارند!

این دزدگیرها معمولا دارای یک ریموت کنترل با برد تقریبا ۱۰۰ متر، سیستم اعلام هشدار با صدا و سنسورهای حساس به حرکت و ضربه هستند.

با این توصیفات می‌توان نتیجه گرفت این نوع دزدگیر خودرو ارزان قیمت برای کسانی که دنبال یک سیستم امنیتی قوی هستند، مناسب نمی‌باشد.

دزدگیر ساده خودرو چه معایبی دارد؟

یکی از نقاط ضعف دزدگیر های ارزان قیمت خودرو برد پایین آنهاست. اگر دزدگیر ساده را بر روی خودرو خود نصب کنید و در محلی دور از خودرو باشید اصلا متوجه سرقت خودرو نخواهید شد. همچنین در صورت بلند شدن صدای دزدگیر ماشین متوجه علت آن نمی شوید.

در مواقعی گاهی با رد شدن یک گربه از روی کاپوت خودرو صدای دزدگیر ماشین بلند می شود! پس دزدگیر ارزان قیمت خودرو نمی‌تواند انتخاب کاملی برای شما باشد.

دزدگیر تصویری ماشین

این نوع دزدگیرها جزء پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین دزدگیرهای بازار می‌باشند. علاوه بر ویژگی‌های معمول دزدگیرهای دیگر، در دزدگیر خودرو تصویری یک مانتیور قرار داده شده است که می‌تواند به شما نشان دهد در حال حاضر خودرو شما در چه وضعیتی است.

این مانیتور روی ریموت کنترل تعبیه شده است و معمولا روی خودروهای جدیدی که تولید می‌شوند توسط کارخانه قرار داده می‌شود. اما این مانیتور دقیقا چه چیز را نشان می‌دهد؟!

اطلاعات و تصاویری که توسط این مانیتور کوچک می‌توانیم ببینیم بسیار جزئی است. مثلا در صورت وارد شدن ضربه‌ به خودرو، سنسور حساس به شوک فعال شده و معمولا روی مانتیور ریموت، تصویر کوچکی از یک چکش ظاهر می‌شود و یا زمانی که درب خودرو باز شود، علامت باز شدن درب خودرو یا درب کاپوت ماشین را می‌بینیم.

این ویژگی باعث می‌شود که در زمان سرقت، علاوه بر هشدار و صدای آلارم متوجه نوع و دلیل هشدار هم شویم. ویژگی دیگر این نوع دزدگیرها قابلیت هوشمند قفل کودک، باز کردن درب خودرو هنگام نزدیک شدن به خودرو و یا قفل کردن ماشین هنگام دور شدن از آن و استارت زدن خودرو از راه دور می‌باشد. همچنین ویژگی‌های دیگری نیز می‌تواند اضافه شود که باعث افزایش قیمت می‌شود.

باطری دزدگیر سیم کارتی خودرو

بهترین نوع دزدگیر خودرو موجود در بازار، دزدگیر خودرو سیم کارتی است. در این دزدگیرها از تکنولوژی جدیدی استفاده شده است که این امکان را فراهم می‌کند تا با قرار دادن سیم‌ کارت داخل دزدگیر و اتصال به آنتن GSM، دزدگیر به اینترنت متصل شود.

این نوع دزدگیرها معمولا دارای اپلیکیشن موبایل هم هستند که در نتیجه شما را قادر می‌سازند حتی در زمانی‌که از خودرو فاصله دارید از طریق آلارم روی تلفن همراهتان از وضعیت خودرو با خبر شوید. همچنین در زمانی‌که به اینترنت متصل نباشید هم از طریق SMS به شما پیام داده می‌شود.

ادامه مطلب

این نوع دزدگیرها ویژگی‌های دیگری مثل امکان روشن و خاموش کردن خودرو از راه دور، قفل کودک، نمایش موقعیت لحظه‌ای خودرو و… را نیز دارند. همچنین این دزدگیرها معمولا دارای ریموت کنترل جداگانه هم هستند.

نگرانی دیگری که با استفاده از این نوع دزدگیرها برطرف می‌شود، مشکلات مربوط به خرابی و باتری ریموت کنترل است که در دزدگیرهای معمولی هرگونه استفاده از دزدگیر را غیرممکن می‌سازد. اما دزدگیرهای سیم‌ کارتی تحت هر شرایطی به وسیله اپلیکیشن موبایل هم کارایی سابق خود را داشته و حتی می‌توانند مشکل گم شدن سوئیچ یا جا ماندن ریموت را هم برطرف کنند.