اطلاعات عمومی, انواع گیاهان دارویی

کمربند طبی چیست و چه کاربردی دارد؟

کمر بند طبی چیست و چه کاربردی دارد؟

کمربند طبی چیست؟

کمربند طبی چیست  نوعی کمربند حمایتی است که به قسمت کمر بسته می‌شود. از دیسک کمر گرفته تا عوارض پوکی استخوان ممکن است استفاده از این نوع کمربندها را برای فرد الزامی کند. این کمربندهای طبی به‌طور کلی سبک هستند. برخی از انواع کمربندهای طبی برای ایجاد فشار بیشتر، دارای بندهایی اضافه‌اند که در برخی موارد می‌توانند تا حدی محدودیت حرکتی ایجاد کنند؛ ولی کمربند طبی معمولاً مانع حرکت راحت فرد نمی‌شود. 

انواع کمر بند طبی چیست برای دیسک کمر

یکی از مشکلاتی که افراد برای خرید کمر بند طبی چیست  دارند، انتخاب کمربند طبی مناسب است. به‌طورکلی، کمربندهای طبی به سه دستۀ سخت، نیمه‌سخت و نرم تقسیم می‌شوند. انتخاب سخت‌ یا نرم‌بودن کمربند، به شدت دیسک کمر بستگی دارد؛ هرچه دیسک کمر شدیدتر باشد، فرد باید از کمربندهای سخت‌تر استفاده کند. کمربندهای سخت‌، حرکات فرد را محدود کرده و از آسیب‌دیدگی بیشتر مهره‌ها و دیسک، جلوگیری می‌کند. در موارد خفیف دیسک کمر و کمردرد، استفاده از کمربندهای طبی نرم کفایت می‌کند. کمربندهای طبی، انواع مختلفی دارند که هرکدام از این کمربندها برای قسمت معینی از کمر طراحی شده‌اند. اگر درد دیسک کمر در ناحیه‌های بسیار پایین کمر احساس می‌شود، بهتر است از کمربندهایی مانند LSO و LO که مهره‌های خاجی و پایینی (مهره‌های L1 تا L5) کمر را شامل می‌شوند، استفاده کرد. اگر درد دیسک کمر در بخش‌های میانی کمر نیز احساس می‌شود، بهتر است از کمربندهایی مانند TLSO که مهره‌های میانی (مهره‌های T1 تا T12) کمر را حمایت می‌کنند، استفاده شود. اندازه یک کمربند طبی مناسب برای دیسک کمر در کارایی آن اهمیت دارد و کمربند باید باتوجه‌به اندازۀ دور شکم انتخاب شود.

گردنبند نرم

معمولا بعد از استفاده از بریس های سفت تر و برای بهبودی بیشتر استفاده می شود. بعد از این بریس سفت و سخت، گردنبندی استفاده نمی شود.

گردنبند فیلادلفیا

کمر بند طبی چیست قطعه جلو و عقب با Velcro در طرفین به هم متصل می گردد. این بریس ها گردنبند سفت تر و محکم تری هستند. بیماران این گردنبند را تا زمانی که پزشک بگوید آن را در بیاوند، 24 ساعته می پوشند. بعلاوه، این گردنبند ثباتی در شکستگی گردن (بالای ستون فقرات)، جراحی فیوژن گردنی یا فشار گردن ایجاد می کند.

Halo هالو

کمر بند طبی چیست بریس هالو به بریس گردنی سفتی اشاره دارد که سر و گردن را بی حرکت می کند. پزشک برای شکستگی های گردنی یا جراحی پیچیده ستون فقرات گردنی این بریس را استفاده می کند. هالو  یک حلقه تیتانیومی دارد که دور سر قرار می گیرد و از جمجمه با 4 اتصال فلزی محافظت می کند. سپس این رینگ به وسیله 4 میله به جلیقه ای که روی قفسه سینه است متصل می گردد. در این میان، جلیقه برای نگه داشتن حلقه و گردن در جای خود ثباتی را ایجاد می کند. برای درمان ستون فقرات، بیماران باید هالو را 24 ساعته بپوشند.

کمر بند طبی چیست  تروکانتریک

پزشکان برای درد مفصلی ساکروایلیاک یا شکستگی لگن کمربند تروکانتریک را تجویز می کنند. این کمربند دور لگن، بین تروکانتر (یخش استخوانی زیر گردن استخوان ران) و برجستگی یا تاج ایلیاک (لگن) بسته می شود. علاوه بر این، عرض آن حدود 5 تا 8 سانتی متر و همانند یک کمربند معمولی در جلو قفل می شود.

سه نکته‌ی مهم در باره‌ای انواع کمربند طبی

این نکات مهم را پیش از بیان روش استفاده از کمربند طبی لازم است سه نکته درباره‌ی انتخاب کمربندهای طبی در نظر گرفته شود زیرا انتخاب درست کمربند طبی، طریقه استفاده از آن را بسیار راحت خواهد کرد.

نکات زیر جهت انتخاب کمربند طبی با کیفیت بالا و مناسب از spineina گردآوری شده‌اند:

  1. مواد به کار رفته در کمربند طبی: یک کمربند طبی خوب، راحت و برای مدت طولانی قابل استفاده است و منجر به تحریک یا ضایعه‌ی پوستی نمی‌شود.
  2. میزان انعطاف پذیری کمر بند طبی چیست : از دیدگاه کلی سه نوع کمربند طبی وجود دارد:
  • سخت: برای شکستگی- سُرخوردگیِ بین مهره‌ای و برای بعد از عمل جراحی
  • نیم‌سخت کمر بند طبی چیست : برای کاهش دردهای معمولی، درمان مشکلات اسکلتی و عضلانی
  • نرم: برای کاهش دردهای خفیف و پشتیبانی از مهره‌های کمر.
  1. ویژگی‌های اضافی: بعضی کمربندهای طبی قسمت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند که می‌تواند برای برخی افراد، قابل استفاده و مفیدتر هم باشد.

هم‌چنین در خرید کمربند طبی باید نسبت به بودجه‌ای که در نظر گرفته شده، به کیفیت جنس کمربند، نوع انعطاف پذیری آن و به ویژگی‌های خاص (در صورت موجود بودن) دقت کرد.

نحوه استفاده از کمربند طبی به‌تنهایی

کمر بند طبی چیست اگر در قالب راه درمان کمر درد یا به هر علت دیگری برای شخص، کمربند طبی تجویز شده و در ناحیه‌ی کمر دچار درد شدید است، فرد برای بستن کمربند طبی باید کمک بگیرد زیرا امکان دارد انجام این کار به‌تنهایی برای او دشوار باشد. اگر کسی برای کمک کردن وجود نداشت، شخص مورد نظر می‌تواند با استفاده از یک صندلی، کمربند طبی را بدون ایجاد فشار زیاد روی کمر خود قرار دهد.

به این روش که کمربند را با حالت باز روی صندلی قرار داده و بنشیند؛ سپس کمربند را نگاه داشته برخیزد و آن را بر بدن خود تنظیم کند؛ به این ترتیب مجبور نخواهد شد که به‌طرف عقب برگردد. اگر کمربند طبی از جلو باز می‌شود، فرد می‌تواند بر روی تخت بنشیند و آن را به‌طور انعطاف پذیر، اطراف کمر خود قرار داده و دراز بکشد و در حالت درازکش کمربند طبی را بر روی بدن خود تنظیم کند؛ به این ترتیب می‌تواند مانع لغزش کمربند بر بدن خود شود.

در این حالت لازم است از قسمت پایین کمربند طبی آغاز کرده و بندهای آن از سمت پایین یکی‌یکی در سوراخ‌های مربوط به هر کدام قرار گیرد. برای پرهیز از تحریک و ساییدگی پوست بدن تا جایی که برای فرد ممکن است کمربند طبی باید محکم بسته شود.

چه نوع پیراهنی از زیر کمربند طبی باید پوشید؟

کمر بند طبی چیست پوشیدن پیراهن مناسب از زیر کمربند طبی باعث جلوگیری از تحریک پوست می‌شود.

چنین پیراهنی بهتر است دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • تمیز
  • چسبان ولی نه تنگ
  • جنس آن 100 درصد از پنبه باشد
  • فاقد درزها یا تکه‌دوزی‌های جانبی باشد
  • بدون چروک بوده و قابلیت به پایین کشیده شدن محکم را داشته باشد.

از لباس‌های گشاد بر روی کمربند طبی استفاده شود

هرچند که کمربند طبی طوری طراحی شده که در زیر اکثر لباس‌ها پنهان می‌ماند ولی بهتر است که بخصوص در مورد کمربندهایی که از پشت بسته می‌شود لباس گشادتری مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا معمولاً راحت‌تر است؛ اگر هم فرد مایل به این کار نبود می‌تواند برای حفظ استایلِ خودش لباس‌های همیشگی‌اش را بپوشید.

خنک ماندن کمر بند طبی چیست

تجربیات اکثر استفاده کنندگان از کمربند طبی حاکی از آن است که آن‌ها در محیط خنک، خیلی راحت‌تر قادر به استفاده از این کمربند شده‌اند؛ بنابراین هر فرد در هنگام استفاده از این وسیله باید سعی کند تا جایی که می‌تواند خنک بماند.

تمیزکاریِ کمربند طبی

به دستور پزشک و یا دستورالعمل ضمیمه شده به کمربند طبی در مورد طرز نظافت آن باید توجه کرد. معمولاً قطعات کمربند طبی (مثلاً پدها بالشتک‌ها، پانل‌ها) تا جایی که به‌طور عادی و درست قابل جدا شدن است از هم جدا شده و با آب و مقدار خیلی کمی صابون شسته می‌شود. این کار باعث رفع چرک، بوی بد و از بین رفتن باکتری‌های موجود بر سطح کمربند می‌شود.

کمربند را یا باید آویزان کرد و یا به‌طور صاف قرار داد که خشک شود. پیش از خشک شدنِ کامل کمربند نباید از آن استفاده کرد. لازم است حداقل هفته‌ای یک بار تمام سطح کمربند به‌خوبی الکل زده و با پنبه پاک شود، الکل، بقایای صابون مانده بر کمربند را که اغلب قابل مشاهده نیست، پاک می‌کند. اگر کمربند طبی دارای قسمت‌هایی مانند آسترِ فوم است هر روز آن قسمت با کمی الکل پاک شود.

کمربند طبی تی‌ال‌اس‌او

کمر بند طبی چیست تی‌ال‌اس‌او (TLSO Brace) برای حمایت و برطرف‌کردن فشار بر عضلات مجاور دیسک طراحی شده است. این نوع کمربند می‌تواند برای بهبود بسیاری از عارضه‌های ستون فقرات مانند دیسک کمر استفاده شود. علاوه‌بر دیسک کمر، این کمربند برای تسکین درد دیسک‌ آسیب‌دیده یا آرتروز نیز استفاده می‌شود. این نوع کمربندها حرکات اضافی و ناخواسته در قسمت‌های میانی و پایینی کمر و ستون فقرات را محدود کرده و از آسیب بیشتر به دیسک‌ بین مهره‌ها جلوگیری می‌کنند. کمربندهای طبی تی‌ال‌اس‌او معمولاً از اجزایی مانند فوم، پارچه و پلاستیک‌های محکم و سخت مانند پلی‌اتیلن و پروپیلن ساخته شده و با پوست بدن سازگاری دارند.

کمربندهای طبی تی‌ال‌اس‌او معمولاً برای افراد دارای دیسک کمر متوسط تا شدید و افرادی که عمل جراحی فتق دیسک داشته‌اند، تجویز می‌شوند. کمربندها معمولاً برای چند هفته تا چند ماه، باتوجه‌به شدت بیماری و نیازهای فردی استفاده می‌شوند. در این مدت، بهتر است فرد علاوه‌بر بستن کمربند، تحت‌نظر فیزیوتراپیست قرار گیرد تا با تقویت عضلات اطراف دیسک، وضعیت ستون فقرات پایدار شود.

کمربند طبی تی‌ال‌اس‌او مناسب افراد زیر است:

 • دیسک کمر شدید
 • پس از جراحی دیسک کمر
 • آسیب به دیسک‌های میانی و پایینی کمر (مهره‌های T6 تا L3)