اطلاعات عمومی

آشنایی با کانون ملی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان

گروه وکلای راستین

تاریخچه شکل‌گیری کانون ملی

مرکز امور مشاوران حقوقی در توجیه اولیه ضرورت وجود مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضاییه عنوان شد که، بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی، یکی از وظایف قوه قضائیه احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع است. همچنین براساس اصل ۳۵ قانون مذکور در همه دادگاه‌ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی آن را نداشته باشند، باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد، لذا تربیت وکیل و کارشناس مورد نیاز کشور نیز از جمله وظایف این قوه بشمار می رود.

تاسیس مرکز امور مشاوران حقوقی

تا قبل از سال ۱۳۸۰ یکی از مشکلاتی که عامه مردم با آن روبرو بودند، عدم دسترسی همه افراد کشور به وکیل و کارشناس رسمی مورد نیاز بود. تعرفه‌های بالا و حق‌الوکاله‌‌های سنگین و خارج از تعرفه عملاً موضوع وکالت را به ورطه فراموشی سوق داد و وکالت را به مسیری کشاند که به جز معدودی از افراد متمول و صاحب درآمد بالا، سایر اقشار نیازمند جامعه، امکانات و توانایی انتخاب وکیل را نداشته و به علت عدم آشنایی اکثریت مردم با علم حقوق و پیچیدگی‌های امور قضایی، روز به روز بر تعداد پرونده های محاکم افزوده می شد. از طرفی رشد فزاینده آمار فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و بی‌کاری جمع کثیری از آنان، دولت را بر آن داشت که در این خصوص تدبیری مناسب اتخاذ نماید.

گروه وکلای راستین

محسن رادپور

راه حل مرکز امور مشاوران حقوقی

برای حل مشکلات مذکور و دسترسی آسان و کم هزینه آحاد ملت به خدمات حقوقی و قضایی، ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۷ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی به قوه قضائیه اجازه داد تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی و نیز سایر رشته های کارشناسی اقدام نماید، همین مقرره سنگ زیربنای مرکز را شکل داد و به این طریق وارد تشکیلات قضایی کشور شد.

مرکز امور مشاوران حقوقی

هرچند مرکز فوق از ابتدای تأسیس با نام «مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه‌ قضائیه» کار خود را آغاز نمود اما در پی درخواست مورخ ۶ مرداد ۱۳۸۸ رئیس مرکز فوق از ریاست وقت قوه قضاییه و موافقت مورخ ۱۸ مرداد ۱۳۸۸ این مقام با آن، به عنوان «کانون ملی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان» و به تبع آن دفاتر استانی آن مرکز نیز به عنوان «کانون محلی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان» تغیر نام دادند (روزنامه رسمی شماره ۱۸۷۷۱ مورخ ۱۳۸۸/۵/۲۱)، معذلک مشخص نیست

ادامه مطلب

چرا نام جدید مغفول واقع شد، در تابلوی سردر این کانون واقع در آدرس بلوار آفریفا شمالی، کوچه گلفام، پلاک ۵۴ و نیز وب سایت آن  لحاظ نشده است، چرا وکلای این مرکز در تابلوی محل استقرار دفتر و یا سربرگ‌ لوایح تقدیمی خود را عضو مرکز مزبور می دانند نه کانون ملی و چرا دفاتر نمایندگی استان‌ها نام واحد و متحدالشکل ندارد. در تاریخ نگارش مطالب حاضر، مثلاً استان زنجان با عنوان «دفتر نمایندگی وکلا و مشاوران حقوقی» ولی استان مازندران با نام «کانون وکلا و مشاوران حقوقی قوه قضاییه» فعالیت دارد؟

وظایف

شرح وظایف کانون ملی مرکز امور مشاوران حقوقی

با توجه به ماده ۴ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون سوم توسعه مصوب ۱۳شهریور ۱۳۸۱ رئیس قوه قضاییه با الحاقیه بعدی ، کانون ملی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان به عنوان یکی از دو تشکیلات ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است که جهت اجرای آیین‌نامه مربوطه به تصمیمات هیأت در ذیل معاونت قضایی قوه قضاییه و تحت نظر رییس مرکز و عضو هیأت اجرایی موضوع ماده (۲) آیین‌نامه تشکیل گردید. شرح وظایف این کانون به قرار زیر می باشد:

وظایف

الف-  انجام بررسی‌های کارشناسی و جمع‌آوری اطلاعات لازم از سراسر کشور در خصوص تعیین تعداد مشاوران و کارشناسان در هر سال.

ب – برگزاری آزمون‌های علمی، مصاحبه و گزینش متقاضیان.

ج –  نظارت و پیگیری نسبت به عملکرد مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان به ویژه بررسی و تحقیق در خصوص تخلفات آنان و همچنین بررسی وضعیت و عملکرد مشاوران حقوقی، وکلا پایه ۲ که حائز شرایط ارتقاء به درجه بالاتری می‌باشند.

د- شناسایی افراد کم بضاعت و نیازمند به خدمات قضایی و ارجاع امر به مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه.

هـ- بررسی مدارک و احراز شرایط متقاضیان پروانه وکالت و مشاوره حقوقی و کارشناسی که عضو رسمی هیأت علمی دانشگاه می‌باشند و یا متقاضیان واجد سوابق قضایی.

و- نظارت و ارزیابی نحوه کارآموزی عملی و آموزش علمی کارآموزان.

ز- انجام مقدمات اعطای پروانه کارآموزی و پروانه مشاوره حقوقی و وکالت پایه ۲،۱ و کارشناسی.

ح – برگزاری مراسم تحلیف، اخذ تعهدنامه و سوگندنامه از دریافت‌کنندگان پروانه مشاوره حقوقی، وکالت و کارشناسی.

تبصره – مرکز مکلف است گزارشات مربوط به هر بند را به تفصیل جهت اتخاذ تصمیم و اعلام نظر، به هیأت اجرایی موضوع ماده (۲) اعلام نماید.

محسن رادپور

محسن رادپور وکیل پایه دادگستری

برورسانی ۱۳۹۸/۲/۱۸:

با توجه به نسخ صریح آیین نامه اجرایی سابق، وظایف «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران» به شرح «ماده ۴ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه توسعه سوم اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۷ بهمن ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی » است.

در نهایت

کانون مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان مدعی است که علیرغم وجود مسائل و مشکلات و مانع تراشی های فراوان در ابتدای کار، توانست تاکنون با تربیت هزاران وکیل و کارشناس و کاهش چشمگیر تعرفه‌ها و شکستن انحصار موجود در جامعه وکالت، گام مهمی در راه تسهیل دستیابی عامه مردم به خدمات حقوقی و قضائی و خدمتی ارزنده به جامعه ایرانی بخصوص اقشار نیازمند و کاهش آمار بیکاری تحصیل‌کردگان رشته حقوق بردارد و زمینه را برای فراگیر شدن فرهنگ استفاده از وکیل فراهم نماید.

دیدگاهتان را بنویسید