اطلاعات عمومی, انواع لوازم ورزشی

مراحل ساخت فوتبال دستی

مراحل ساخت فوتبال دستی

فوتبال دستی

فوتبال دستی یکی از جذابترین بازی های گروهی محسوب می شود. با توجه به افزایش قیمت قطعات چوبی و وسایل تفریحی، ساخت این بازی جذاب در خانه شدیدا مقرون به صرفه به نظر می رسد. با آی آر میکس همراه باشید تا کاملترین آموزش ساخت میز فوتبال دستی حرفه ای چوبی در خانه را ارائه دهیم تا میز فوتبال دستی حرفه ای برای خود بسازید و اوقات خوشی را به آشنایان خود هدیه کنید!

آموزش ساخت فوتبال دستی

برای ساخت یک فوتبال دستی خوب در مرحله ی اول نیاز به متریال برای ساخت داریم که میتوان این متریال را به راحتی از سایت تکساز تهیه کرد.

در این مرحله به شرح تمامی متریال ساخت یک فوتبال دستی میپردازیم:

1 – آدمک فوتبال دستی به تعداد 13 عدد برای هر بازیکن (مجموع 26 عدد دو رنگی)

2 – میله یا لوله های فوتبال دستی به تعداد 8 عدد

3 – بوش های بدنه فوتبال دستی به تعداد 16 عدد

4 – ضربه گیر های آدمک به تعداد 16 عدد

5 – دستگیره میله به تعداد 8 عدد

6 – در پوش میله به تعداد 8 عدد

7 – توپ فوتبالدستی

8 – 2 عدد گل شمار

9 – متریال بدنه و کف که میتواند به دلخواه از جنس ام دی اف ، شیشه ، چوب و یا هر متریال دیگری باشد.

مرحله اول : تعیین ابعاد ساخت میز فوتبال دستی حرفه ای

برای ساخت میز فوتبال دستی ابتدا باید ابعاد ساخت میز فوتبال دستی را تعیین کنید. روی کاغذ نقشه های لازم و ابعاد لازم میز خود را بکشید. به طور کلی ارتفاع میز از زمین ۹۰ سانتی متر و ابعاد میز فوتبال دستی حدودا ۷۰ در ۱۲۰ سانتی متر است. عرض دروازه حدودا ۲۰ سانتی متر و ارتفاع آن هم چیزی در حدود ۷ سانتی متر خواهد بود. اما این عددها اجباری و قطعی نیست و می توان عددها را کمی جابجا کرد.

مرحله دوم : لوازم مورد نیاز برای ساخت میز چوبی فوتبال دستی حرفه ای

شما قطعا به لوازم و یک گارگاه یا مکانی باز برای ساخت میز فوتبال دستی نیاز دازید همچنین اگر تمایل به انجام کار های چوبی هستید باید لوازک مورد نیاز برای کار با چوب را به همراه داشته باشید، لوازم مورد نیاز برای ساخت میز فوتبال دستی حرفه ای در خانه :

لوازم برقی :

  • اره میزی
  • دریل
  • سنباده تخت و فرز
  • پرینتر سه بعدیباقی وسایل لازم:چکش
  • سنباده دستی
  • پیچ گوشتی
  • و دیگر آچارهای معمول

مراحل ساخت فوتبال دستس

مراحل ساخت فوتبال دستی

آدمک های فوتبال دستی

برای جایگذاری آدمک ها روی میله نیز باید به نوع سیستم آدمک چینی دقت داشته باشیم.خب این جمله به چه معناست؟

یکی از سیستم های چیدمان آدمک در فوتبال دستی که بسیار رایج است سیستم 3-2-5-3 (از سمت چپ مهاجم به دروازه)

مرحله سوم  میز فوتبال دستی: قطعات چاپ شده سه بعدی

اگر دسترسی به دستگاه چاپ برای شما ممکن نیست و هزینه آن برای شما زیاد است میتوانید از بست های پلاستیک و آموزش ویدیویی که در انتهای مطلب برای ساخت بازیکنان فوتبال دستی ارائه دادیم استفاده کنید. اما به طور کلی ابعاد قطعاتی که باید با دستگاه پرینتر سه بعدی چاپ شوند به شرح زیر خواهد بود:

۲۲ بازیکنان فوتبال دستی: ۵ در ۳٫۵ میلی متر مربع

۸ قطعه پلاستیکی انتهای هر میله: ۲٫۹ در ۹ میلی متر

۸ قطعه پلاستیکی دسته هر میله: ۲٫۹ در ۱۶ میلی متر

۱۶ قطعه پلاستیکی متصل به میز فوتبال دستی: ۲٫۹ در ۱۶ میلی متر

۲ قطعه پلاستیکی برای درون دروازه: ۲٫۹ در ۱۶ میلی متر

۲ قطعه پلاستیکی برای خارج دروازه: ۲٫۹ در ۱۶ میلی متر

۱ قطعه پلاستیکی برای سوراخ ورودی توپ: ۲٫۹ در ۱۶ میلی متر

کف زمین فوتبال دستی

کف زمین بازی را نیز با توجه به جنسی که دارد (شیشه و یا ام دی اف ) با ابعاد 120*70 به بدنه ی فوتبال دستی فیکس میکنیم. در این مرحله توجه داشته باشید فاصله ی کف تا محل قرار گیری ادمک ها باید به نحوی باشد که پس از نصب آدمک، فاصله ی کف پای آدمک تا زمین بازی 1 میلیمتر باشد.

حال بوشن های میله ها را روی بدنه نصب میکنیم و بسته به عرض دستگاه که معمولا عرض دستگاه فوتبال دستی 75 سانتی متر میباشد لوله های خود را برش میزنیم که طول این لوله با این عرض 130 سانتی متر میباشد.

میله ها را از بوشن ها ی بدنه  رد کرده و ادمک ها و ضربه گیر ها را (ضربه گیر ها در طرفین اولین و آخرین ادمک قرار میگیرند)  نیز از داخل میله ها رد میکنیم (بسته به چیدمان سیستم ).

حال برای فیکس کردن آدمک ها در جایگاه خود، ادمک ها را در یک زاویه فیکس کرده و سوراخ آنها را بر روی میله ایجاد میکنیم و با پیچ و مهره آنها را به میله محکم پیچ میکنیم.

مرحله چهارم : ساخت میز چوبی فوتبال دستی حرفه ای

در این مرحله از آموزش ساخت فوتبال دستی باید بدانید که برای ساخت دیواره ها و میز فوتبال دستی به طور کلی باید این اندازه ها را رعایت کرد. اینجا هم همانند ساخت میز چوبی تلویزیون، تعدادی اندازه و ابعاد مورد نظر ما خواهد بود. کل کار این مرحله با چوب خواهد بود و باید به اندازه های زیر برسیم:

ارتفاع دیواره ها: ۲٫۸ میلی متر

اندازه دیواره های طولی: ۶۵ در ۱۲ سانتی متر در ۲٫۸ میلی متر

اندازه دیواره های عرضی: ۱۱۸ در ۱۲ سانتی متر در ۲٫۸ میلی متر

ضخامت چوب زمین بازی: ۹ میلی متر

اندازه زمین بازی: ۱۱۸ در ۶۳ در ۰٫۹ سانتی متر

اندازه پایه های میز: ۴ در ۶۰ سانتی متر

مراحل ساخت فوتبال دستس

مرحله پنجم ساخت میز فوتبال دستی: برش دیواره های میز

در این قسمت آموزش ساخت فوتبال دستی با ام دی اف باید بعد از این که قطعات پلاستیکی فوتبال دستی را ساختیم، جای آن ها در دیواره میز را ایجاد کنیم. توجه داشته باشید که اگر اندازه های بالا را رعایت نکردید و خواستید ساخت میز فوتبال دستی بزرگ را دستور کار خود قرار دهید، برش های این مرحله هم طبیعتا تغییر خواهند کرد. به طور کلی محدودیت خاصی در چند میلی متر بالا و پایین کردن اندازه ها وجود ندارد.

نقشه ساخت میز فوتبال دستی

اما در مورد مثال ما، برش سوراخ های درون دیواره که در آن ها میله ها قرار می گیرند، ۲٫۸ میلی متر خواهد بود. یعنی قطر سوراخ ها را باید ۲٫۸ میلی متر در نظر گرفت. قطر سوراخ وسط زمین که از آن توپ را وارد بازی می کنیم هم باید ۵۰ میلی متر باشد.

مرحله ششم : چسباندن چوب ها

حالا که ابعاد میز را برش دادیم و سوراخ های لازم را درون چوب یا ام دی اف خود ایجاد کردیم، باید میز را سر هم کنیم. اندازه پایه ها و چوب ها را قبلا ارائه کردیم اما باز هم باید گفت که کمی تغییر در ابعاد میز فوتبال دستی، مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد و همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد.

مرحله هفتم ساخت میز چوبی فوتبال دستی: زمین بازی

روی چوب زمین بازی را باید کمی تزیین کرد. پلاستیک وینیل گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در هر حال با هر روشی که می خواهید، باید روی زمین بازی را تزیین کنید. در این مرحله هم خلاقیت نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

مرحله هشتم ساخت میز چوبی فوتبال دستی: دروازه ها

حالا باید تور دروازه ها را تزیین کنید. این مرحله شاید چندان واجب نباشد اما در زیبایی فوتبال دستی شما حائز اهمیت است.

می توانید از همان توری که برای پنجره ها و ممانعت از ورود پشه ها استفاده می کنید، کمک بگیرید. تورهای مختلفی در بازار وجود دارد که می تواند برای این موضوع به کار گرفته شود.

مرحله نهم ساخت میز چوبی فوتبال دستی: سر هم کردن نهایی میز

در مرحله آخر میز فوتبال دستی چوبی باید همه چیز را کنار هم قرار داد و فوتبال دستی را آماده بازی کرد. تمام قطعاتی که تا به اینجا ساختیم را در جای خود قرار دهید و با آچار مربوطه، آن ها را فیکس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید