انواع دزد گیر

سیم کشی آیفون

سیم کشی آیفون

سیم کشی آیفون تصویری منازل

سیم کشی آیفون تصویری به دلیل امینت تقریباً زیادی که برای ساکنین به همراه دارند، بسیار رواج پیدا کرده است.از ساختمان یک واحده تا برج های چند طبقه همگی به دنبال استفاده از آیفون های تصویری هستند، هر چند نصب آیفون صوتی هم هنوز خواهان خود را دارد.در نگاه اول نصب و سیم کشی آیفون تصویری بسیار مشکل به نظر می رسد، مخصوصاً برای کسانی که هیچ آشنایی با برق و سیم کشی ندارند.اما اگر تا آخر این مطلب با ما همراه باشید می توانید آیفون تصویری خود را بدون هیچ مشکلی و به راحتی نصب کنید.

شماتیک نصب آیفون تصویری

قبل از آنکه توضیحات اصلی در خصوص نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری را برای شما بازگو کنیم، لازم دانستیم تا شماتیک کلی از نحوه نصب این وسیله را در اختیار شما قرار دهیم.همانطور که در تصویر فوق می بینید، ساده ترین حالت سیم کشی و نصب آیفون تصویری به این صورت است که پنل داخلی و خارجی توسط کابل ۴ سیمه به یکدیگر وصل شده اند.همچنین ارتباط بین پنل و قفل باز کن و ترانس تغذیه از طریق کابل ۲ رشته ای صورت می گیرد. نکته مهم در زمان سیم کشی و نصب آیفون های تصویری این است که کابل رابط را به سوکت متناظر خود در پنل های داخلی و خارجی وصل کنید.

چون سیم کشی در اغلب آیفون های تصویری بر خلاف مدل های صوتی به صورت پیچی نیست و فقط باید سوکت سر سیم را به پورت مناسب خود در پشت پنل اتصال دهید. در ادامه توضیحات بیشتر را خواهیم داد.

لوازم مورد نیاز برای سیم کشی آیفون تصویری

برای نصب آیفون تصویری لازم است تا در زمان سیم کشی برق ساختمان یک عدد پریز برق مخصوص آیفون در نظر گرفته شود. این مسئله مورد مهمی است که باید توسط مجری برقکار ساختمان مورد توجه قرار بگیرد.آیفون ها می توان از کابل معمولی و کابل فویل دار استفاده کرد. در این بین اگر می خواهیم تصویر و صوت دریافتی ما از آیفون تصویری بدون هیچ گونه نویز و پرش باشد، بهترین کار بکاگیری کابل فویدار است.

چون یک لایه فویل بر روی سیم ها قرار گرفته و مانع از نویزدار شدن صدا و تصویر دریافتی می شود. علاوه بر این یک شیلد به صورت لخت در سیم قرار دارد که جلوی نویز را می گیرد.سطح مقطع هر رشته از کابل مخصوص آیفون ۰/۴ یا ۰/۶ می باشد و تعداد رشته های سیم داخل کابل با توجه به برند آیفون تصویری و سیم کشی مورد نیاز برای آن متفاوت است، ولی اکثراً از نوع ۲ زوج یا چهار سیمه می باشند.

آیفون های تصویری که مورد بحث ما در این مطلب هستند، در برندهای مختلف و در دو نوع کلی سیاه و سفید و رنگی در بازار موجودند

قسمت های مختلف آیفون های تصویری

 • ترانس تغذیه

این وسیله برق شهر را دریافت کرده و ولتاژ آن را به مقدار مصرفی آیفون تصویری تبدیل می کند. به این صورت برق آیفون تامین می شود.

 • پنل داخلی

طراحی پنل داخلی آیفون تصویری ممکن است در جزئیات خود در برندهای مختلف کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی پنل داخلی آیفون تصویری از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • گوشی و میکروفن برای برقراری ارتباط صوتی با شخصی که در جلوی پنل خارج از ساختمان قرار دارد.
 • صفحه نمایش که صفحه دوربین نصب شده روی پنل خارجی را نمایش می دهد.
 • یک عدد دکمه که روی پنل داخلی آیفون تصویری تعبیه شده و می توانیم بدون برداشتن گوشی، تصویر فرد پشت درب را مشاهده کنیم.
 • دکمه دیگری که با فشردن آن عمل درب باز کردن را برای ما انجام می دهد.
 • یک عدد ال ای دی بر روی گوشی آیفون تصویری وجود دارد که نشان می دهد آیفون روشن است یا خاموش.

ادامه مطلب سیم کشی آیفون تصویری

 • در کنار گوشه آیفون یک سری دکمه برای تنظیم میزان صدا، مقدار روشنایی و شدت رنگ تصویر قابل نمایش در صفحه مانیتور وجود دارند.
 • دکمه دیگری بر روی پنل داخلی آیفون قرار داده شده که می توان بدون اینکه اتصال برق آن را قطع یا وصل کنیم، آیفون را روشن و خاموش کنیم.
 • در پشت قاب گوشی آیفون تصویری تعدادی ترمینال به چشم می خورند که به منظور اتصال گوشی به قسمت های مختلف آیفون، همچون پنل، در بازکن و برق شهر تعبیه شده اند و سیم کشی آیفون از قسمت ترمینال ها صورت می گیرد.
 • یک قطعه فلزی در پشت قاب پنل داخلی آیفون تصویری قرار دارد که به منظور اتصال گوشی به دیوار از این قطعه استفاده می شود.

پنل خارجی جلوی درب

آیفون تصویری از قسمت های مختلفی از جمله یک صفحه فلزی ساخته شده از آلیاژ آلومنیوم و تعدادی دکمه به تعداد طبقات ساختمان به منظور به صدا درآوردن زنگ گوشی در یکی از طبقات یا واحدها تشکیل شده است.همچنین از یک عدد دوربین از نوع CCD برای انتقال تصویر به مانیتور داخل واحدها در آیفون های تصویری استفاده می شود.

نوع دوربین در آیفون های تصویری با توجه به کارایی و برند دستگاه در دو نوع سیاه سفید و یا رنگی موجود می باشد.در این دوربین ها لنز دوربین ثابت بوده و در زمان نصب باید دقت کنیم که پنل خارجی را به شکلی بر روی دیوار قرار دهیم که در معرض نور شدید خورشید نباشد تا تصویر به صورت واضح به داخل واحدها انتقال داده شود.

بیشتر بدانیم

معمولاً بر روی دوربین آیفون تصویری در پنل خارجی یک شیشه محافظ قرار داده شده است تا آب، گرد و خاک به داخل دوربین نفوذ نکرده و باعث خرابی آن نشود.علاوه بر این بر روی پنل خارجی یک عدد بلندگو برای پخش صدا از بیرون به پنل داخل ساختمان قرار دارد.اگر پشت پنل خارجی آیفون تصویری را نگاه کنید، تعدادی ترمینال را نیز خواهید دید که برای اتصال به گوشی داخلی و منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند.

چنانچه آیفون تصویری شما به دوربین دید در شب مجهز باشد، تعدادی ال ای دی های مادون قرمز نیز بر روی پنل خارجی آن وجود دارند تا تصویر در شب قابل تشخیص و واضح باشد.اطراف پنل خارجی را نواری پلاستیکی محصور کرده است تا از نفوذ آب به داخل پانل جلوگیری شود. پنل خارجی آیفون تصویری را می توان پس از جایگذاری قاب پنل در داخل دیوار و به وسیله پیچ نصب نمود.

سیم کشی آیفون

قفل درب باز کن

زمان نصب آیفون تصویری می توان از دو نوع قفل در باز کن در مدل های زنجیره ای و مغناطیسی استفاده کرد.در قفل در باز کن زنجیره ای یک فنر تعبیه شده است که به وسیله این فنر و انرژی ذخیره شده در آن زنجیز کشیده شده و زبانه قفل به داخل حرکت می کند تا در باز شود.در مدل مغناطیسی یک آهنربا وجود دارد که به منبع تغذیه ما با ولتاژ ۱۲ ولت وصل می شود و زبانه قفل را به داخل می کشد تا درب باز شود.

نحوه نصب و سیم کشی آیفون های تصویری

سیم کشی آیفون های تصویری با توجه به برند و طراحی های صورت گرفته بر روی این وسیله متفاوت است.اما ما در این قسمت ساده ترین و عمومی ترین حالت از سیم کشی آیفون تصویری را برای شما توضیح می دهیم تا با استفاده از آن بتوانید آیفون تصویری خود را سیم کشی کنید.وقتی از سیم کشی آیفون تصویری حرف می زنیم، منظورمان این است که باید اولاً برق مورد نیاز برای روشن شدن آیفون را به آن برسانیم.دوماً برای اینکه آیفون بتواند کار کند، لازم است تا ارتباط بین پنل خارجی و داخلی و همچنین قفل درب بازکن آیفون تصویری را فراهم کنیم.بنابراین مدار سیم کشی آیفون تصویری به سه قسمت تقسیم می شود:

 1. تامین برق آیفون از برق شهری تا منبع تغذیه
 2. ارتباط بین پنل خارجی و گوشی و مانیتور در پنل داخلی
 3. وصل کردن بین آیفون تصویری و قفل درب باز کن

لوله گذاری برق برای سیم کشی آیفون تصویری

برای اینکه کابل برق مورد نیاز برای آیفون تصویری را در ساختمان فراهم کنیم، باید ابتدا لوله گذاری را انجام دهیم.پس از قسمت درب خروجی ساختمان تا محل نصب پنل داخلی آیفون تصویری لوله برق را به صورت توکار و مستقیم اجرا می کنیم.بهتر است محل نصب پنل داخلی آیفون تصویری در نزدیکی آشپزخانه باشد. دقت کنید اگر فاصله بین آشپزخانه تا گوشی واحد زیاد است، در همین مرحله باید لوله گذاری مخصوص گوشی اضافی یا اینترکام را انجام دهیم.در این صورت دیگر مجبور نیستیم لوله گذاری را به صورت روکار انجام داده و از زیبایی محیط داخلی ساختمان بکاهیم.

سیم کشی آیفون تصویری

تمامی ارتباطات برقی مورد نیاز در آیفون تصویری توسط کابل برق صورت می گیرد. این کابل برق بهتر است فویل دار و شیلدار بوده و هرگز از کابل تکه شده به منظور سیم کشی آیفون تصویری نباید استفاده شود.یک تفاوت اساسی بین آیفون صوتی با آیفون تصویری در این است که در آیفون های صوتی لازم نیست تا برق ۲۲۰ ولت را به گوشی آیفون برسانیم.اما در سیم کشی آیفون تصویری لازم است تا گوشی آیفون از برق ۲۲۰ ولت تغذیه کند، در غیر این صورت آیفون روشن نمی شود.وقتی شما آیفون تصویری را از بازار تهیه می کنید، در داخل جعبه یا همان بسته بندی محصول کابل سوکت دار حامل ۴ رشته سیم و یک کابل دو رشته ای را مشاهده می کنید.

کابل مورد نیاز برای وصل کردن آیفون

از کابل ۴ رشته ای به منظور ارتباط بین پنل داخلی و خارجی آیفون تصویری استفاده می شود. برای این منظور با توجه به فاصله بین پنل خارجی و داخلی آیفون تصویری سیم رابط ۲ زوج یا ۴ سیمه را به این کابل اضافه می کنیم.در ادامه کافیست فیش های کابل را در محل مشخص شده آن در پشت قاب پنل داخلی و پنل خارجی وصل کنیم تا ارتباط بین دو پنل برقرار شود.معمولاً رنگ بندی سیم ها در آیفون تصویری ۴ سیمه، که عمومی ترین آن هاست، به قرار زیر می باشد:

 • سیم قرمز رنگ مخصوص انتقال رفت و برگشت صدا که رله درب بازکن را تحریک کرده و آلارم زنگ را به صدا در می آورد.
 • سیم آبی رنگ حامل ولتاژ منفی پنل است و به نام منفی مشترک شناخته می شود.
 • سیم زرد رنگ حامل ولتاژ مثبت از مانیتور به سمت پنل است.
 • سیم سفید رنگ مخصوص انتقال تصویر از دوربین پنل خارجی به مانیتور داخل ساختمان می باشد.
 • سیم کشی آیفون تصویری

توجه کنید

با توجه به توضیحات مربوط به سیم های رابط در آیفون تصویری، مشخص می شود که بیشترین عملکرد به سیم قرمز رنگ آیفون تصویری مربوط می شود.چرا که این سیم علاوه بر انتقال صدا از پنل به مانیتور و از مانیتور به پنل، مسئول ارسال فرمان مبنی بر باز کردن درب و به صدا در آوردن آلارم زنگ داخل واحد نیز می باشد.گفتیم که مدار بعدی به اتصال برق ۲۲۰ ولت به گوشی آیفون مربوط می شود. در پشت پنل داخلی آیفون های تصویری یک عدد کابل سفید یا مشکی رنگ را مشاهده خواهید کرد یک دوشاخه برق به سر آن وصل می باشد.اگر در محل نصب پنل داخلی آیفون تصویری پریز وجود داشته باشد، می توان از طریق اتصال این دوشاخه به برق مانیتور آیفون تصویری را روشن نمود.

نکته مهم

اما معمولاً کاری که اکثر نصابان آیفون تصویری انجام می دهند این است که این کابل دو رشته را قطع کرده و سیم فاز و نول را به صورت مستقیم به گوشی اتصال می دهند. در این صورت دیگر لازم نیست تا آیفون را به پریز وصل کنند.همچنین در پشت پنل داخلی آیفون تصویری محل قرارگیری چند عدد سوکت را می بینید که سوکت اول برای اتصال ۴ رشته سیم به پنل دم درب است.سوکت ۴ سیم بعدی در پشت پنل داخلی به منظور اتصال به یک گوشی صوتی دیگر و سوکت ۷ سیم مخصوص اتصال حافظه کشویی به مانیتور می باشد.

سیم کشی آیفون تصویریبا استفاده از این حافظه می توانید تصاویر افراد را در آن ذخیره کرده و اگر نمی خواهید از آن استفاده کنید، باید پین های شماره ۳ و ۴ در سوکت ۷ سیم را اتصال کوتاه کنید، در غیر این صورت تصاویر برفکی و سفید از صفحه نمایشگر آیفون می بینید.

مطالعه بیشتر

برای برقراری ارتباط بین دو پنل باید سیم های دو سوکت ۴ سیم در پنل داخلی و خارجی را به صورت متناظر به یکدیگر ارتباط دهید.کابل ارتباطی ۲ سیم که از آن حرف زدیم، در این مرحله نصب می شود. به این صورت که ترمینال های AC ترانس که خروجی برق ۱۲ ولت AC هستند، با دو رشته سیم های قفل بازکن و ۲ رشته سیمی که از پنل خارج شده سری می شوند.معمولاً دو رشته سیم خروجی از پنل آیفون تصویری به رنگ سیاه هستند. در انتهای سیم کشی آیفون تصویری به ارتباط بین ترانس و پنل می رسیم.

باید بدانیم

در قسمت بیرونی آیفون تصویری به دو رشته سیم مثبت و منفی به منظور تغذیه پنل نیاز داریم. برای این منظور ترمینال های مثبت و منفی ترانس با خروجی برق ۱۲ ولت DC به سوکت های ۲ رشته ای در پشت پنل متصل می شوند.ترتیب شماره ترمینال ها در سوکت کابل ارتباطی آیفون تصویری به صورت زیر است:

 • ترمینال شماره یک برای اتصال سیم قرمز رنگ
 • ترمینال شماره ۲ برای اتصال سیم آبی رنگ
 • ترمینال شماره ۳ برای اتصال سیم زرد رنگ
 • ترمینال شماره ۴ برای اتصال سیم سفید رنگ
 • سیم کشی آیفون تصویری

نکته قابل توجه

اگر آیفون تصویری شما دارای چراغ های ال ای دی روشن کننده پنل در قسمت زیر اسمی زنگ ها باشد، یک سوکت ۲ پین کوچک دیگر در پشت پنل آیفون تصویری وجود دارد.در این صورت در زمان خرید آیفون تصویری یک عدد سیم ۲ رشته با سوکت ۲ پین به شما داده می شود، که باید برق ۱۲ ولت DC را از طریق همین سوکت به پنل وصل کنید.رنگ سیم های موجود بر روی این سیم ۲ رشته ای به رنگ های آبی و قرمز است، سیم قرمز رنگ مخصوص اتصال به مثبت و سیم آبی رنگ به منفی ۱۲ ولت DC وصل می شوند.

با این کار چراغ های پشت جا اسمی روشن می شوند.توجه کنید اگر جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه وصل کنید، چراغ های زیر جا اسمی ها بر روی پنل خارجی آیفون تصویری روشن نخواهند شد، مگر اینکه شخصی دکمه زنگ را فشار دهد.

نحوه نصب قفل بازکن آیفون تصویری

نصب قفل باز کن آیفون تصویری با توجه به اینکه قفل از نوع زنجیری باشد و یا مغناطیسی، کمی تفاوت دارد.اما در طریقه سیم کشی آن هیج اختلافی بین این دو مدل قفل بازکن وجود ندارد. برای اینکه بتوانید قفل بازکن را به پنل ارتباط دهید به توضیحات زیر دقت کنید.از پشت پنل داخلی آیفون تصویری ۲ رشته سیم خارج شده است که به هم چسبیده اند و تقریباً می توان گفت در اکثر برندها به صورت همرنگ هستند.

غالباً این دو رشته سیم یا سفید و یا سیاه بوده و قابلیت جدا شدن از یکدیگر را هم ندارند. این ۲ رشته سیم همان پل ارتباطی بین پنل و قفل بازکن آیفون تصویری هستند.برای نصب قفل بازکن آیفون تصویری شما باید یکی از این دو رشته سیم را به ترانس تغذیه و رشته سیم دیگر را به قفل بازکن اتصال دهید.توجه داشته باشید که کارایی این دو رشته سیم کاملاً شبیه به هم بوده و در نتیجه فرقی نمی کند کدام سیم را به منبع تغذیه یا ترانس و کدام یک را به قفل بازکن اتصال می دهید.

نحوه نصب پنل آیفون تصویری

برای نصب پنل آیفون تصویری لازم است تا ابتدا قوطی پنل بر روی دیوار خارج از ساختمان نصب شود، اما پیش از آن باید از تراز بودن زیر قوطی مطمئن شویم.پس از آن قوطی پنل را بر روی دیوار قرار می دهیم. برای نصب پنل خارجی آیفون تصویری از قوطی های مختلفی همچون قوطی توکار تک ماژول، قوطی توکار دوماژل و قوطی توکار سه ماژول استفاده می شود.با توجه به اینکه پنل آیفون تصویری باید پس از اتمام نمای ساختمان نصب شود، لازم است تا قبل از نصب پنل خارجی آیفون بر روی دیوار بیرون ساختمان از تراز بودن زیر پنل مطمئن شویم.سیم کشی آیفون تصویری

بیشتر بخوانیم سیم کشی آیفون تصویری

برای اینکه در زمان سیم کشی آیفون دچار مشکل نشویم، لازم است تا محل ورود سیم به داخل قوطی پنل را قبل از نصب قوطی توکار جدا کنیم. این محل معمولاً در قسمت کف یا دیواره های کناری قوطی است.بهتر است ارتفاع نصب ۱۴۰ سانتی متری را برای پنل خارجی آیفون تصویری در نظر بگیریم تا با میانگین قصد افراد متناسب بوده و زاویه دید بهتری در مانیتور دستگاه داشته باشیم.پس از نصب قوطی توکار، سیم کشی پنل را بر اساس توضیحات داده شده در قسمت قبل برقرار کرده و پنل را به واسطه پیچ در جای خود محکم می کنیم.