اطلاعات عمومی, انواع دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته در مهرشهر

سیستم های امنیتی

کاربرد HLC ،BLC و WDR در دوربین مداربسته (پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر)

پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر ویژگی های مختلفی در دوربین های مداربسته وجود دارد که مصرف کنندگان اغلب با عملکرد آن ها آشنایی ندارند. به همین جهت ممکن است در انتخاب محصول مورد نظر خود دچار اشتباه شوند. به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند اصطلاح و ویژگی رایج در دوربین های مداربسته آشنا کنیم.

ویژگی هایی مانند Compensation Backlight Compensation (BLC)، Compensation Highlight (HLC)، Wide Range Dynamic Range (WDR) و … برای کیفیت و وضوح تصاویر ویدئویی در دوربین مداربسته در شرایط مختلف نوردهی در طول روز بسیار مهم هستند. این ویژگی ها اغلب از قابلیت های رایج در سیستم های مداربسته محسوب می گردند. اما دارای تفاوت های عمده ای در عملکردشان هستند که آگاهی از این تفاوت ها شما را در انتخاب دوربین مورد نظر خود کمک می کند.

این اجزا هر کدام به صورت جداگانه بر روی سنسور دوربین مداربسته قرار دارند و دارای عملکرد مستقلی هستند و هنگامی که برای کاربرد های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند، اهمیت زیادی می یابند زیرا کاربر را قادر می سازند که در مکان مورد نظر تصاویر را تا حد امکان واضح و با کیفیت ببیند.

به کمک این مقاله می توانید دریابید که کدام قابلیت ها برای کاربری شما مناسب است، به یاد داشته باشید که خرید دوربین مداربسته با کیفیت مانع از به وجود آمدن مشکلات بعدی و منجر به صرفه جویی در هزینه ها و زمان شما می گردد

Compensation Highlight HLC چیست؟

HLC قابلیتی است که در هنگام تابش نور شدید و مستقیم ناشی از پروژکتور ها و یا نور چراغ خودرو ها به لنز دوربین کاربرد دارد. این قابلیت این تابش ها را در تصاویر تشخیص داده و از شدت آنها می کاهد تا در نهایت تصاویری با کیفیت و یکدست ایجاد شود. HLC در جلوگیری از بین رفتن دید دوربین های امنیتی در هنگام شب ناشی از چراغ های خودرو ها بسیار موثر است. قابلیت خواندن پلاک خودروها یکی از ویژگی هایی است که در کاربری های خاص بالاخص پارکینگ ها و نقاط ورودی کاربرد و اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل بدون وجود HLC ارائه تصاویر با کیفیت در شب و با وجود روشن بودن چراغ اتومبیل ها غیر ممکن است.

با توجه به اینکه در حال حاضر قابلیت HLC در اکثر دوربین های مداربسته وجود دارد تا حد زیادی نوری که مستقیما به دوربین می تابد و تصاویر را تار می کند کاهش می یابد و امکان خواندن و تشخیص پلاک خودروها در حالت ثابت و یا حین حرکت آرام وجود دارد. اما چنانچه خواهان استفاده از قابلیت تشخیص پلاک برای وسایل نقلیه ای هستید که با سرعت بیشتری حرکت می کنند توصیه می شود تا از دوربین های مداربسته پلاک خوان که اساسا برای این منظور طراحی شده اند استفاده نمائید. زیرا آنها علاوه بر HLC دارای قابلیت های پیشرفته دیگری برای خواندن پلاک هستند.

Compensation BACKLIGHT  BLC چیست؟

BLC نیز یکی دیگر از قابلیت های موجود در دوربین مداربسته جهت تنظیم و بهینه سازی روشنایی تصویر است. در مکان هایی نزدیک به درب ورودی یا پنجره ها اغلب نور آفتاب مستقیما به لنز دوربین تابیده و منجر به تیره شدن تصویر می گردد و چنانچه سوژه ای وارد گردد این نور مانع از تشخیص درست آن می شود.

BLC قابلیتی در دوربین های مداربسته است که نور پس زمینه و پیش زمینه تصویر دوربین را تنظیم می کند. این قابلیت ابتدا تصویر را به چند قسمت مختلف تقسیم نموده و روشنایی هر منطقه را به صورت جداگانه تنظیم می کند. این قابلیت نور را در نقاطی که دارای روشنایی بیش از حد نرمال هستند کاهش می دهد.

با این حال، باید توجه داشته باشید که BLC نیز دارای محدودیت هایی است به خصوص در هنگام اصلاح روشنایی در مکان هایی که دارای اختلاف شدید در سطوح نور هستند. برای حل این مشکل و گرفتن بهترین نتیجه، تکنولوژی WDR ابداع شد که در ادامه به شرح تفاوت های آن می پردازیم.

WDR نیز همانند BLC اما به طور کلی بسیار پیشرفته تر از آن، به بهبود تعادل روشنایی در تصاویری با بازه دینامیکی بسیار بالا کمک می کند. بازه دینامیکی یک اصطلاح عمومی برای بیان تفاوت های موجود در مقادیر قابل اندازه گیری یک کمیت است. در قابلیت WDR نیز این اصطلاح به نسبت میان روشن ترین و تاریک ترین عناصر موجود در یک تصویر اشاره دارد. WDR بیشتر برای مکان هایی با اختلاف شدید سطوح نوری مانند درب های ورودی و … مناسب است و از تکنولوژی اسکن دوگانه Double Scan technology برای اصلاح تصاویر استفاده می کند.

حسگر پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

حسگر تصویر دوربین های مجهز به قابلیت WDR دارای دو بخش است. یکی از بخش ها برای تصویربرداری با سرعت بالا و دیگری برای سرعت های پائین است. این دو بخش به صورت همزمان با یکدیگر کار کرده و با ایجاد چندین اسکن از یک صحنه، یک تصویر متعادل و واضح را ارئه می کنند. در واقع به جای گرفتن یک اسکن از یک فریم ویدئویی که در دوربین های معمولی انجام می شود دو اسکن گرفته می شود.

اسکن اول تصویر را در شرایط نور طبیعی می گیرد در حالی که دیگری تصویر را در سرعت بالا برای گرفتن تصویر با نور قوی در پس زمینه اسکن می کند. سپس دو تصویر گرفته شده با یکدیگر ادغام می شوند و تصویری واحد با وضوح و روشنایی متعادل به دست می آید.

قابلیت دیگر پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

قابلیت دیگری با نام DWDR وجود دارد که به عنوان یک راه حل ارزانتر ارائه شده است. در واقع قدرت قابلیت WDR را ندارد اما وجود آن از نبودنش مفیدتر است. در DWDR از تکنولوژی دستکاری پیکسل ها به صورت دیجیتالی به جای اسکن دوگانه استفاده می کند. به این ترتیب که هر پیکسل را در تصویر به طور جداگانه تنظیم و براساس آن روشنایی را اصلاح می کند.

این تکنیک دارای محدودیت هایی است. گفته شده است که DWDR نمی تواند برای پیکسل های بسیار روشن کاری انجام دهد و تنها پیکسل های تاریک را روشن تر می کند. واقعیت این است که دستکاری پیکسل ها با DWDR منجر به دانه دانه شدن تصویر و کاهش کیفیت آن می گردد. به طور کلی DWDR ویژگی است که برای جبران نبود WDR واقعی ارائه می شود که نیاز به سنسورهای تصویر گرانقیمت برای ساخت دوربین دارد.

عملکرد پنج طراحی مرجع دوربین IP

چگونه طراحی­های مرجع  مربوط به دوربین IP از پنج نام بزرگ یعنی Renesas، NXP، Qualcomm، Microchip و TI با یکدیگر مقایسه می­شود؟

سال پیش چشم­اندازهای بازار جهانی آشکار کرد که محموله­های دوربین­های IP در سراسر جهان احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ از ۱۰۰ میلیون تجاوز خواهد کرد. با این حجم از تقاضا تعداد زیادی از شرکت­هایی که در حوزه نیمه هادی فعالیت می­کنند، دچار چالش شدند تا طراحی­های مرجعی را برای چنین وسایلی منتشر کنند.پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

تازه­ ترین طراحی مرجع برای دوربین­های مدار بسته توسط Renesas و همکاران آن ارائه شده است و این ادعا را مطرح کرده ­اند که طراحی مبتنی بر حسگر تصویر CMOS آنها دارای وضوح ۴k با ۸M پیکسل است. علاوه بر Renesas، NXP، Quacomm، Texas Instruments و Microship همچنین طراحی­های مرجعی از دوربین امنیتی خودشان را منتشر کرده­اند

دور بین IP Renesas(پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر )

Renesas با همکاری Novatek Microelectronics و Systemtec Corporation Ltd اخیراً یک طراحی مرجع را برای کاربردهای امنیتی و مدار بسته منتشر کرده است.

گفته شده که طراحی مرجع با محوریت حول حسگر تصویر CMOS RAA462113FYL از Renesas قادر است با کیفیت بسیار بالایی (UHD) شی فعال را شناسایی و تشخیص بدهد. حسگر همچنین از ۳۰fps در خروجی دیجیتالی ۱۲ بیتی پشتیبانی می­کند.

Novatek پردازنده سیگنال تصویری دو هسته­ای ۸۰۰ مگاهرتزی خود را با حسگر Renesas یکپارچه کرده است و Systemtec روی طراحی هر دو بورد کار کرده است: هم از Renesas و هم از Novatek. طراحی موردنظر کار فوکوس خودکار با تشخیص فازی و نرم­افزار لنزهای زوم را پیاده­سازی می­کند که با لنزهای کم قیمت سازگار است؛ که باعث می­شود برای طراحان هزینه­های توسعه ارزان­تر شود.

عملکرد پنج طراحی ¬مرجع دوربین IP

طراحی مرجع Renesas – Novatek – Systemtec با حسگر تصویری CMOS از Renesas

دور بین IP NXP

یک طراحی مرجع که با طراحی­های انجام­شده توسط Renesas، Novatek و Systemtec  قابل رقابت است، طراحی مرجع دوربین IP  نوع i.MX27 NXP می­باشد. طراحی NXP بستری را با کارایی بالا برای نظارت تصویری دیجیتالی فراهم می­کند. شرکت همچنین ادعا می­کند که این طرح کار فشرده­سازی واقعی ویدیو را با وضوح ۷۲۰ در ۴۸۰ پیکسل و با رنگ کامل در ۳۰fps ممکن می­سازد. این طرح دارای طراحی­های کم مصرف و کاربردهای صنعتی با رنج دمایی عملیاتی گسترده خود می­باشد.

عملکرد پنج طراحی ¬مرجع دوربین IP

بلوک دیاگرام دوربین IP نوع NXP’s i.MX27

طراحی مرجع دوربین i.MX27 IP مشابه با طراحی Renesas قابلیت ارتباط با یک کارت SD، SDIO، اترنت (شبکه محلی کابلی) و یو اس بی ۲ را دارد. این واحد همچنین دارای میکروفون، ۶۴ مگابایت SDRAM، فلش ۳۲ مگابایتی NOR و فلش ۱۲۸ مگابایتی NAND می­باشد.پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

دوربین IP Qualcomm

Qualcomm دارای دو طراحی مرجع است: پلت­فرمهای ۳۰۰ و ۴۰۰ که برای کاربردهای انواع دوربین مداربسته هوشمند و یادگیری ماشین ساخته شدند. این واحد طراحی دارای ISP دوگانه است، رزولوشن ۴K UHD را ممکن می­سازد و از ۱۶M پیکسل پشتیبانی می­کند. کوالکام بیان می­کند که آن طراحی، این وظایف را از طریق یک طراحی محاسباتی ناهمگن با حداقل توان انجام می­دهد.

این طراحی شامل موارد زیر است:

رابط صوت ۲۴ بیتی

GPU 64 بیتی با عملکرد در ۷۸۰ مگاهرتزی

طراحی FinFET 10 نانومتری

پیاده­سازی­های امنیتی سخت­افزاری مثل موتورهای کریپتو سخت­افزاری و روت امنیتی

این طراحی همچنین دارای ۲ گیگابایت LPDDR4، ۱۶ گیگابایت eMMC و یک کارت میکرو SD تا حافظه ۲۵۶ گیگابایتی است. در این بیانیه همچنین مشخص شده است که این طرح همچنین از یو اس بی نوع C، HDMI، JTAG/UART و بلوتوث پشتیبانی می­کند.

بلوک دیاگرام پلت فرم کوالکام

میکروچیپ پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

میکروچیپ/ میکروسمی Timberwolf ZL38AMB به گونه­ای طراحی شده است که با پردازنده­های ویدیو Ambrella خود یکپارچه می­شود – و از میکروفون­های دوربرد، مکان­یاب صدا، کاهش نویز و یک کنسول اکو آکوستیک پشتیبانی می­کند.

بعضی ویژگی­های دیگر این طراحی شامل یک پردازنده صدای دوربین IP، یک اترنت (PoE) در جلو، یک پک دوبل از یکسو­کننده­های تمام پل بر پایه MOSFET و یک محافظ موج روشنایی PoE و … می­باشد.

طراحی مرجع پردازنده ویدیویی Ambrella دوربین IP

ادوات دوربین IP Texas پخش دوربین مدار بسته در مهرشهر

ادوات Texas همچنین دارای راه­حل طراحی دوربین شبکه IP خودش می­باشد. راه­حل TI برای سیستم­های توان پایین­تر با ذخیره­سازی نوع ابری و با امنیت بالا طراحی شده است. این نرم­افزار قادر به ارتباط از طریق Wi-Fi و بلوتوث (همراه با روش­های ارتباطی دیگر)  بوده و دارای ظرفیت­های صوتی همانند طراحی میکروچیپ می­باشد.

TI اطلاع داده که سیستمش یک طراحی بر پایه «توان درختی» است که از تعدادی منابع توان ورودی پشتیبانی کرده و مدیریت توان را ارائه می­دهد. همچنین شرکت شرح می­دهد که چطور وسایل حس­کننده حرکت در این طراحی در بازه­های طولانی عمل کرده و محرک­های کاذب را تشخیص می­دهد.

عملکرد پنج طراحی ¬مرجع دوربین IP

یک بخش از طراحی مرجع IP مربوط به دوربین TI

نتیجه ­گیری:

به طور کلی، شرکت­های اشاره­شده در بالا، طراحی­های جدیدی را ارائه کرده­اند که به مهندسان برای پیاده­سازی طراحی­هایشان در یک روش ساده و مقرون به صرفه کمک می­کند؛ در حالیکه هر طراحی نقاط برجسته خود را دارا می­باشد، به صورتیکه عملکرد بهینه­شده­ای را برای مواردی مثل رزولوشن، ظرفیت­های صوتی یا تصویری و یا امنیت داده فراهم می­کند.

آیا شما با طراحی­های دوربین IP قبلاً کار کرده­اید؟ برای سایر مهندسینی که با این دستگاه­ها کار می­کنند، چه توصیه­هایی می­توانید ارائه بدهید؟ تجربیات خود را با من در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید