اطلاعات عمومی, انواع لوازم ورزشی

بلندترین کوه های ایران و جهان را بشناسید

بلندترین کوه های ایران و جهان 

بلندترین کوه های ایران و جهان را بشناسید

بلندترین کوه های ایران و جهان کوه ها نمادی از پایداری و استقامت به حساب می آیند که بزرگی و عظمتشان نگاه ما را به خودشان جذب می کنند. همانطور که می دانیم مهم ترین بخش طبیعت هر کشوری را کوه ها تشکیل می دهند که در آب و هوای جغرافیایی نقش مهمی دارند، ایران نیز از شمال تا جنوب و از شرق تا غربش را کوه ها تشکیل داده اند که کوه هایی مثل دماوند، علم کوه، دنا و زرد کوه در دنیا شناخته شده اند و کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری از جاهای مختلف جهان برای صعود این کوه ها به ایران سفر می کنند. تعداد کوه های ایران زیاد می باشد ما در این مقاله به ۷ کوه بلند ایران اشاره کرده ایم.

دماوند، بلندترین کوه ایران

همه ی ما ایرانی ها از کودکی کوه دماوند را در شعرها، کتاب ها و قصه هایی از زبان بزرگان شنیده ایم. دماوند را با نام آرش کمانگیر می شناسیم که تمام توانش را در تیری گذاشت تا مرز ایران و توران را مشخص کند. این کوه فقط یک کوه نیست بلکه نماد ملی کشورمان به حساب می آید. قله دماوند بخشی از رشته کوه البرز می باشد و حدود ۳۸۵۰۰ سال عمر دارد و بلندترین قله ایران، خاورمیانه و مرتفع ترین آتشفشان آسیاست. انجمن ملی ایران ارتفاع دماوند را ۵۶۱۰ متر و ناسا ۵۶۷۰ متر اعلام کرده اند.

از نظر موقعیت این قله در شهرستان لاریجان در اطراف شهر آمل قرار گرفته اما می توانید در روزهایی که هوا به دور از آلودگی می باشد این قله را از تهران، ورامین، قم و ساحل جنوبی دریای خزر مشاهده کنید.

در سال ۱۳۸۷ این قله به عنوان اثر طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

بلندترین کوه های ایران و جهان  علم کوه، آلپ ایران

بعد از دماوند، دومین قله بلند ایران علم کوه می باشد که در منطقه تخت سلیمان در اطراف کلاردشت استان مازندران واقع شده است.

ارتفاع این قله به ۴۸۵۰ متر می رسد. این کوه با داشتن دیواره های صاف و صخره ای برای کوهنوردی و صخره نوردی بسیار مناسب می باشد و دلیل شهرت این کوه همین دیواره های صاف و مسطح است که آن را یکی از سخت ترین قله ها برای صعود تبدیل کرده است.از دیگر ویژگی های این قله می توان به یخچال های طبیعی که بیش از میلیون ها سال عمر دارند و از عصر یخبندان به جا مانده اند اشاره کرد.

سبلان ، با دریاچه‌ای زیبا

سومین کوه بلند ایران کوه سبلان می باشد که ارتفاع آن به ۴۸۱۱ متر می رسد. این کوه با وجود پهنای ۴۵ کیلومتری به عنوان بزرگترین کوه های ایران هم یاد می شود. این کوه دارای سه قله معروف به نام های کسرا، سلطان ساوالان و هرم می باشد.

کوه سبلان در ۳۵ کیلومتری اردبیل و ۲۵ کیلومتری مشگین شهر قرار دارد. روزهای گرم سال را می توانید برای گشت وگذار در طبیعت زیبایش بگذرانید. این کوه نیز بین اسکی سواران محبوبیت زیادی دارد و در فصل زمستان پیست اسکی آلوارس از بهترین مکان ها برای اسکی و تفریح زمستانی به شمار می رود.

همچنین سبلان یکی از کوه های آتشفشانی می باشد؛ روی ورودی دهانه این آتشفشان با ذوب شدن برف ها دریاچه ای زیبا تشکیل شده که منطقه ای بی نظیر به وجود آورده.

اگر اهل کوه و کوهنوردی نیستید می توانید از طبیعت گردی در دامنه های باطراوت و خوش آب و هوای کوه سبلان لذت ببرید.

تخت سلیمان، با یخچال‌هایی طبیعی

بلندترین کوه های ایران و جهان  کوه تخت سلیمان با وجود تعداد زیادی قله با ارتفاع ۴۰۰۰ متر از بلندترین بخش های رشته کوه البرز مرکزی به حساب می آید. بلندترین قله این کوه تخت سلیمان می باشد که ارتفاع آن به ۴۶۴۳ متر می رسد.این کوه در کلاردشت و منطقه تخت سلیمان واقع شده است.

روهایی مثل دره دوهزار و سه هزار، سردآبرود، گرمارود، الموت رود، پراچان و ازارود و ناریان از این کوه سرچشمه می گیرند.

وجود یخچال های طبیعی مثل هفت‌ خوان، شمال غربی علم‌کوه، مرجیکش، چالون، تخت چال، خرسان و تخت سلیمان باعث شده وسیع ترین بخش یخچال های ایران را تشکیل دهند.

دنا، کوهی زیبا در زاگرس

کوه دنا با ارتفاع ۴۴۴۸ متر، در رشته کوه زاگرس می باشد. بخش زیادی از این کوه بلندبالا در شهر یاسوج واقع شده است. در کوه های دنا بیش از ۲۸ قله وجود دارد که بلندترین آن ها «قاش مستان» می باشد.

وجود چشمه های زیاد در این منطقه باعث رشد و تکامل گیاهان و حیوانات شده است. خرس قهوه ای، سمور، کرکس، راسو، بز، چکاوک و سیاه گوش از حیواناتی هستند که در دامنه این کوه ها زندگی می کنند.

بلندترین کوه های ایران و جهان  زردکوه، کوهی برفی در بختیار

بعد از دنا نوبت به زرد کوه می رسد که با بیش از ۴۲۰۰ متر ارتفاع در رشته کوه زاگرس و در نزدیکی شهر کوهرنگ قرار گرفته است. از جمله مهم ترین رودخانه های ایران که می توان به کارون و زاینده رود اشاره کرد از این کوه سرچشمه می گیرند. قله های بلند این رشته کوه عبارتند از شاه شهیدان، دو زرده، زرده، هفت تنان، کینو و قله کلونچین که با ارتفاع ۴۲۲۱ متر بلندتر از بقیه قله هاست.

شیرکوه، درفلات مرکزی ایران

از آنجایی که رشته کوه های زاگرس از غرب تا فلات مرکزی ایران ادامه یافته، در استان یزد و شهر تفت کوهی با ارتفاع ۴۰۱۰ متر و مساحت ۳۰۰۰ متر به نام شیر کوه واقع شده است.

از قله های این کوه می توان به منشاد،‌ آسمان نما،‌ گاو و گوساله، بیدم، مهریز و بنادک اشاره کرد که بلندترین این قله ها برف‌خانه ترزجان با ارتفاع ۴۰۰۰ می باشد. بخشی از آب مورد نیاز استان یزد از ذوب شدن برف این کوه ها تأمین می‌شود. رود پایین‌در از مهم ترین رود این منطقه می باشد که از قسمت شرقی شیر کوه سرچشمه می گیرد.بلندترین کوه های ایران و جهان

بلندترین کوه های ایران و جهان  کوه اورست

از بلندترین و مرتفع ترین کوه استوار بر زمین می توان از کوهی در چین با ارتفاع ۸۸۴۸ از سطح دریا نام برد کوهی که بار ها نام آن راشنیده ایم. “قله ۱۵” ابتدایی ترین نامی بود که به این کوه نسبت داده بودند. در سال ۱۸۵۶ ارتفاع قله این کوه در طرح نقشه برداری سه بر سنجی(مثلثاتی) کشور هند ۸۸۴۸ اعلان شد و پس از آن انجمن سلطنتی جغرافیا (کانون جغرافی دانان بریتانیا) نام اورست که نام یکی از نقشه برداران بریتانیایی بود را به آن نسبت دادند.
برخی از عجایب این کوه که شاید برای مسافران تور لحظه آخری جالب باشد:
 •  آیا می دانستید کوه اورست در سال ۲۰۱۵ حدود ۲.۵ سانتی متر کوچکتر شد؟ و دلیل آن نیز زلزله ای در همین سال در نپال آسیا مطرح شده است.
 •  آیا می دانستید که کوه اورست در طی هر سال ۴ میلی متر بزرگتر خواهد شد؟
 • تا به امروز بیش از ۵ هزار کوهنورد توانسته اند به قله این کوه قدم گذارند که از جالب ترین آن ها می توان به “تامائی واتا فاب” پیرزن ۷۳ ساله، ملاوت پورنا دختر بچه ۱۳ ساله و اریک وایهنمایر اولین نابینای فاتح اورست اشاره کرد.
 • بنا به آمار به دست آمده از هر ۱۰۰ نفری که به قله صعود کرده اند ۴ نفر جان خود را از دست داده اند.
 • یکی از جالب ترین راهنمایی های که برای صعود به قله این کوه وجود دارد ۲۰۰ جسدی است که در آن دفن شده است.
 •  از کوه اورست به عنوان کثیف ترین کوه جهان نیز یاد می شود و حدود ۵۰ تن زباله ای که در این کوه وجود دارد مهر تاییدی بر این عنوان زده است.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۳
 • در ارتفاع ۸۸۴۸

کوه کی ۲

بلندترین کوه های ایران و جهان  پس از کوه اورست دومین کوه بلند جهان که به بررسی آن خواهیم پرداخت مابین مرز پاکستان و چین قرار گرفته است. این کوه نیز مانند کوه اورست در سال ۱۸۵۶ نقشه برداری شد اما اولین باری که “کوه وحش” یا همان کی۲ فتح شد مربوط به سال ۱۹۵۴ است. لقب کوه وحش را از جهت مسیر صعود دشوار و سرمای شدید این کوه به آن نسبت داده اند سختی مسیر صعود به قله این کوه چنان دشوار است که از هر چهار نفر که موفق به فتح آن می شوند به صورت میانگین یک نفر جان خود را از دست می دهد از این رو به آن کوه قاتل نیز گفته می شود. اولین تلاش ایرانیان برای فتح قله کی۲ مربوط به داود خادم اصل است که در سال ۱۳۸۳ صورت گرفت ک متاسفانه بر اثر طوفان در این کوهستان جان خود را از دست داد. سه سال بعد کاظم فریدیان در سال ۱۳۸۶ موفق شد به عنوان اولین کوهنورد ایرانی پرچم ایران را بر فراز قله کی۲ به اهتزاز د رآورد و پس از آن نیز این راه توسط عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۹۱ و رضا شهلایی در سال ۱۳۹۳ ادامه یافت.
 • رشته کوه: قراقروم
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۴
 • در ارتفاع ۸۶۱۱

کوه کانگچنجونگا

این کوه که در مرز کشور های هند و نپال قرار گرفته است و  تا سال ۱۸۴۹ عنوان مرتفع ترین کوه جهان را داشت، اما پس از اندازه گیری کوه اورست این تئوری رد شد. قله کانگچنجونگا به همراه چهار قله دیگر اطراف آن که همگی دارای ارتفاعی بیش از ۸۴۵۰ است سومین قله بلند جهان به شمار می آید. این قله به عنوان یکی از پنج قله مرگبار دنیا معرفی شده است که کوه کی۲ و کوه آناپورنا که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت نیز در این فهرست قرار دارند. عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۹۰ اولین فردی بود که فتح این قله را در میان کوهنوردان ایرانی به ثبت رساند و پس از آن رضا شهلایی در سال ۱۳۹۲ موفق به صعود قله کانگچنجونگا شد.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۵
 • در ارتفاع ۸۵۸۶

کوه لهوتسه

در مرز کشورهای چین و تبت چهارمین قله مرتفع جهان با نام لهوتسه قرار گرفته است که از طریق گلوگاه جنوبی به بلندترین کوه جهان یعنی همان اورست پیوسته است.
اولین فتح این قله به سال ۱۹۶۵ توسط گروهی از کوهنوردان سویسی باز می گردد. این کوه دارای برآمدگی به طول ۳ کیلومتر است که قله اصلی لهوتسه با ارتفاع ۸۵۱۶ متر، قله لهوتسه شار با ارتفاع ۸۳۸۶ متر و قله لهوتسه میانی با ارتفاع ۸۴۱۰ متر بر روی آن قرار گرفته است. پروانه کاظمی اولین زن ایرانی است که موفق شده است بر قله این کوه قدم گذارد و اولین زن در جهان است که به صورت همزمان (در طی یک فصل) قله اورست و لهوتسه را فتح کند.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۶
 • در ارتفاع ۸۵۱۶

کوه ماکالو

بلندترین کوه های ایران و جهان  کوهی شبیه به یک هرم چهار وجهی در مرز کشورهای چین و نپال با نام ماکالو وجود دارد که رتبه پنجم بلندترین کوه جهان را به خود اختصاص داده است. این قله به دلیل شیب بسیار شدید و تیغه های تیز در برآمدگی های آن در فهرست سخت ترین کوه ها برای صعود قرار گرفته است. در سال ۱۳۸۰ هفت نفر از اعضای تیم ملی کوهنوردی ایران موفق به صعود به این قله شدند و در سال ۱۳۹۲ عظیم قیچی ساز اولین ایرانی بود که موفق به فتح قله ماکالو شد، هم چنین پروانه کاظمی درسال۱۳۹۵ اولین زن ایرانی بود که توانست به قله این کوه صعود کند.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۵
 • در ارتفاع ۸۴۶۳

کوه چوایو

در بین کوه های ۸۰۰۰ متری جهان آسان ترین کوهی که برای صعود وجود دارد کوه چو ایو به معنی “الهه فیروزه” می باشد که در قسمت غربی اورست واقع شده است. کوه چوایو نیز مانند کوه ماکالو در مرز کشور های چین و نپال قرار گرفته است. در سال ۱۳۷۹ هفت نفر از تیم ملی کوهنوردی ایران موفق به صعود و سپس فتح این قله شدند. این فتح به کمک دو شرپا (افراد بومی کشور نپال) صورت گرفته است. در سال ۱۳۹۲ عظیم قیچی ساز به تنهایی و بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی موفق به فتح این قله شد.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود: سال ۱۹۵۴
 • در ارتفاع ۸۲۰۱

کوه دهالاگیری بلندترین کوه های ایران و جهان

هفتمین کوه بلند جهان در کرانه مرکزی بخش شمالی کشور نپال قرار گرفته است. این کوه دهالاگیری که به معنای “کوهستان سفید” می باشد نام دارد. تا به امروز بیش از ۳۲۰ صعود به این قله صورت گرفته است که آمار کشته شدنگان در این راه ۵۶ نفر گزارش شده است. در سال ۱۳۸۵ مهدی اعتماد فر و امیر حسین انصاری سعی در صعود به این قله داشتند که به دلیل شرایط جوی نامناسب موفقیت آمیز نبود که متاسفانه سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۸ مهدی اعتماد فردر تلاش دوم خود برای صعود به این قله در طوفان ناپدید شد.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۶۰
 • در ارتفاع ۸۱۶۷

کوه ماناسلو

این کوه دارای چشم اندازی بسیار زیبا و رویایی است که از برآمدگی های و دره های سفید پوش یخی با شیب بسیار تشکیل شده است. اما جالب است کمی هم راجب روح خشن این کوه که در ظاهر رویایی آن پنهان شده است بدانیم در سال ۱۹۷۲ پانزده تن از کوهنوردان کشور کره جنوبی بر اثر سقوط بهمن در ارتفاع حدودا ۷۰۰ متری از قله جان خود را از دست دادند، هم چنین تا به امروز حدود ۲۵۰ صعود به قله ماناسلو صورت گرفته که در حدود ۵۲ تن از صعود کنندگان طی این مسیر جان باختند. بین قله های ۸۰۰۰ متری اولین قله ای که ایرانیان موفق به فتح آن شدند قله ماناسلو در سال ۱۳۵۵ می باشد از دیگر فاتحان ایرانی این قله می توان به مهدی عمیدی (در سال ۱۳۸۸) و پروانه کاظمی به عنوان اولین زن ایرانی در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۶
 • در ارتفاع ۸۱۵۶

کوه نانگا پاربات

بلندترین کوه های ایران و جهان  نانگا پاربات که در رده نهم از بلندترین کوه های جهان قرار گرفته است در امتداد رشته کوه هیمالیا در کشور پاکستان واقع شده است و پس از کوه آناپورنا دارای بیشترین کشته از صعود کنددگان بوده است. این کوه دارای سه رخ گسترده است که عبارتند از: نما راکیوت در بخش شمالی کوه، نما نقره فام در بخش جنوبی کوه که با ناحیه صخره ای شروع و به شکل آبشار یخی اطراف آن را پوشانده است و نما رویال که مانند جبهه نقره فام در قسمت جنوبی کوه واقع شده است و می توان عنوان بزرگترین نما صخره ای کوه های جهان را به آن نسبت داد. در سال ۱۳۸۷ اولین گروه کوهنوردان ایرانی که شامل لیلا اسفندیاری (اولین زن ایرانی)، کاظم فریدیان، سهند عقدایی، محمد نوروزی، حسین ابولحسنی و احسان پرتوی نیا بود موفق به فتح این قله شدند که متاسفانه طی این مسیر یکی از کوهنوردان برجسته کشور مان به نام سامان نعمتی جان خود را از دست داد. ازدیگر کوهنوردان ایرانی که موفق به صعود به این قله شدند می توان به عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۸۹ و علیرضا نوروزی در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد.
 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۳
 • در ارتفاع ۸۱۲۶

کوه آناپورنا

برخی براین باورند که کوه آناپورنا دهمین کوه بلند جهان، مرگبار ترین کوهستان دنیا می باشد بنا به آمار به دست آمده حدود ۴۱ درصد از ۱۰۰ درصد صعود کنندگان به این قله پیش از رسیدن به قله جان خود را از دست می دهند با این حال زیبایی های فوق العاده این کوه هرساله کوهنوردان و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. از دیگر عنوان هایی که برای این کوه وجود دارد می توان به الهه محصول که مذهب هندو (پس از اسلام و مسیحیت سومن دین بزرگ جهان) به آن نسبت داده است اشاره کرد. نخستین صعود به این قله که البته اولین کوه ۸۰۰۰ تایی بود که فتح شد در سال ۱۹۵۰ توسط موریس هرزوگ و لویی لاشنال از فرانسه صورت گرفت که فتح آن برای هردو کوهنورد سرمازدگی سخت و برای لویی لاشنال از دست دادن تمام انگشتان دست و پا را به دنبال داشت. پس از بازگشت این تیم به پاریس از آنان مانند یک قهرمان استقبال شد. عظیم قیچی ساز در بهار سال ۱۳۹۱ توانست در قله آناپورنا پرچم کشور عزیزمان را به اهتزاز درآورد و پس از آن رضا شهلایی دیگر ایرانی صعود کرده به قله این کوه در بهار ۱۳۹۴ می باشد.
 • رشته کوه:هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۰
 • در ارتفاع ۸۰۱۹

کوه گاشربروم۱

کوه گاشربروم۱ در مرز کشور پاکستان و چین قرار گرفته است که یازدهمین قله بلند جهان به شمار می آید. گاشربروم۱ جزء دورترین قله های قراقروم محسوب می شود. عنوانی که افراد محلی برای این کوه بکار می برند “گاشا” با مفهوم کوهستان زیبا می باشد. تا قبل از ورود به دره گاشربروم ها امکان مشاهدت کوه وجود ندارد از همین رو کوهنوردان آن را به نام “قله پنهان” خطاب می کنند. در سال ۱۳۸۲ دو تن از کوهنوردان کشور عزیزمان با نام های مقبل هنر پژوه و محمد اوراز سعی در صعود به این قله داشتند که سقوط بهمن مانع موفقیت آنان در فتح قله شد و طی این حادثه محمد اوراز جان خود را از دست داد. از دیگر کوهنوردان ایرانی که موفق به فتح این قله شدند می توان به حسن نجاریان در سال ۱۳۸۲ و عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

 • رشته کوه: هیمالیا
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۸
 • در ارتفاع ۸۰۸۰

کوه برودپیک

دوازدهمین قله بلند جهان بلندترین کوه های ایران و جهان  در قسمت شمالی کشور پاکستان با نام برود پیک به معنای قلعه پهناور واقع شده است که برخی آن را به نام کی۳ نیز می شناسند. این قله میان دو قله کی۲ و گاشربروم۲ قرار گرفته است. این قله نیز جز قله های ۸۰۰۰ متری آسان برای صعود محسوب می شود. مدت زمانی که برای صعود به این قله طول خواهد کشید بنا به شرایط جوی متغیر است گاهی در ۶ هفته و گاهی نیز در یک هفته ممکن است که کوهنوردان قله برود پیک را فتح کنند. در سال ۱۳۸۷ عظیم قیچی ساز موفق به فتح قله برود پیک شد. در سال ۱۳۹۲ سه تن از کوهنوردان ایرانی با نام های پویا کیوان، آیدین بزرگی و مجتبی جراهی مسیری جدید برای صعود به این قله بازکردند و عنوان مسیر ایرانی را به آن نسبت دادند. متاسفانه این تیم ایرانی مسیر بازگشت را گم کردند و تا اکنون اطلاعاتی از آنان در دست نمی باشد.
 • رشته کوه: قراقروم
 • اولین صعود در سال: ۱۹۵۷
 • در ارتفاع ۸۰۵۱

کوه گاشربروم۲

گاشربروم۲ نیز مشخصاتی دقیقا شبیه به گاشربروم۱ دارد که رتبه سیزدهمین قله بلند جهان را از آن خود کرده است. اولین صعود زمستانی به این قله در سال ۲۰۱۱ توسط سیمون مورو، دنیس اوروبکو و کوری ریچارد صورت گرفت، جالب است که بدانید پیش از این سه کوهنورد ۱۶ تلاش ناموفق طی ۲۶ سال برای صعود زمستانه به این قله انجام شده بود. این صعود در همان سال برنده جایزه بهترین ها از سوی ExplorersWeb شد.
 •  رشته کوه: هیمالیا
 •  اولین صعود در سال ۱۹۵۸
 •  در ارتفاع ۸۰۳۴

کوه شیشاپانگما

کوه شیشاپانگما چهاردهمین قله بلند هم چنین آخرین ۸۰۰۰ تایی جهان می باشد. این کوه تماما در کشور چین قرار گرفته و تنها ۸۰۰۰ متری است که از کتماندو پایتخت کشور نپال دیده می شود. در زبان تبتی شیشاپانگما به معنی قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن می باشد که پس از تسخیر تبت توسط چینی ها اقداماتی جهت تغیر نام ای قله به “کوسنگ تسان فنگ” انجام گرفت که بی نتیجه بود. این کوه پس از اورست، چوآیو، گاشربروم۲ از پر مخاطب ترین ۸۰۰۰ متری های جهان محسوب می شود. در سال ۱۳۷۹ سه عضو از تیم ملی کوهنوردی ایران موفق به فتح این قله شدند. از دیگر صعود کنندگان ایرانی تبار به قله شیشاپانگما می توان به عظیم قیچی ساز در سال ۱۳۹۳ اشاره کرد.
 •  رشته کوه: هیمالیا
 •  اولین صعود در سال: ۱۹۶۴
 •  در ارتفاع ۸۰۲۷