اطلاعات عمومی

موزاییک چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع موزاییک

انواع موزاییک چیست و چه کاربردی دارد

انواع موزاییک یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در ایران موزاییک است که بعنوان کف پوشی متراکم برای کف حیاط، کف ساختمان، فرش کف پیاده رو، سنگ فرش باغ و مواردی از این قبیل استفاده می شود. استفاده از موزاییک در اروپا و بخصوص کشور های ایتالیا و آلمان رایج است. موزاییک نوعی بتن است متشکل از سیمان، ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و آب که با به کارگیری روش هایپرسی و ویبره ای (که در ذیل به صورت خلاصه تعریف می کنیم) فشرده و متراکم می شوند .

لایه های انواع موزاییک

موزاییک ها از دو لایه زیرین(نارین) و لایه رویه (رنگ موزاییک) تشکیل می شوند، لایه زیرین که دارای ضخامت زیادی است از سیمان ، آب و ماسه تشکیل شده و دارای قدرت تحمل فشار زیاد است و لایه رویه نقش تزیینی و تنوع رنگ و نقش های زیادی دارد. موزاییک در ایران بیشتر در شهرهای اصفهان و میبد یزد تولید می شود.

موزاییک در لغت به چه معناست؟

موزاییک در لغت به معنای کنار هم چیده شدن است و به سنگ های درکنارهم چیده شده که نقش یا تصویری را درکنارهم می سازند موزاییک گفته می شود.روش های تولید موزاییکروش پرسی: در این روش بتن را در قالب می ریزند و با استفاده از دستگاه پرس و با فشار زیاد آن را فشرده و متراکم می کنند که این فشار بسته به نوع موزاییک و مواد به کار رفته در آن متغیر است؛

موزاییک

این موزاییک ها باید پس از ساخت، ساب بخورند تا سطح صاف و صیغلی پیدا کنند.روش ویبره ای یا لرزشی : در این روش هیچ فشاری به بتن وارد نمی شود و با استفاده از دستگاه لرزاننده فشرده می شود؛ موزاییک هایی که به این روش ساخته می شوند خود دارای سطی صاف هستند و نیازی به ساب خوردن ندارند اما نوعی موزاییک ویبره ای وجود دارد که به دلیل داشتن سنگ دانه های تزیینی باید عمل سایش روی آنها انجام گیرد.

انواع موزاییک در بازار

موزاییک در بازار امروز از تنوع بالایی برخوردار است و در صنعت ساختمان نیز بسیار پرکاربرد است مردم در بازار موازییک ها را با نام های موزاییک حیاطی، سنگ مصنوعی سمنت پلاست و واش بتن یا موزاییک شسته می شناسند که به تفصیل به بررسی هرکدام می پردازیم.

انواع موزاییک حیاطی

موزاییک سیمانی: این نوع موزاییک تنها از سیمان ساخته شده و در لایه رویه سنگ های تزیینی وجود ندارد و ممکن است با استفاده ازشیار ها و طرح های ساده به آنها نقش های بسیار ساده داده شود.موزاییک شیاردار: موزاییک هایی که در پیاده رو ها از آنها استفاده می شود و دارای فرورفتگی و برجستگی است.موزاییک شسته: موزاییکی را گویند که در لایه رویۀ آن دانه های شن به صورت برجسته وجود دارد و سطح آن صاف و صیغلی نیست.

موزاییک سنگ دار:

موزاییکی که در لایه رویه ی آن از سنگ های تزیینی مثل مرمر، گرانیت، شیشه و غیره در طرح های مختلف استفاده می شود و زیبایی منحصر بفردی را ایجاد می کند، این موزاییک ها به صورت شیاردار، شسته و صاف ساخته می شوند.موزاییک پلاکی: موزاییک هایی که در لایه رویۀ آنها مصالح ساختمانی سخت و صیغل پذیر وجود دارد و اندازه ی متفاوت بسته به نوع کاربردشان دارند.

انواع موزاییک

مقایسه انواع موزاییک سنتی با موازییک پلیمری

·   موزاییک پلیمری در مقایسه با موزاییک سنتی بسیار سبکتر است زیرا به دلیل مقاومت کافی با ضخامت کمتری تولید می شوند و در نتیجه به دلیل وزن کمتر، کار با آنها بسیار آسانتر است.·   موزاییک پلیمری از مقاومت بالاتر(تقریبا سه برابر بتن) و چسبندگی بیشتری  نسبت به موزاییک های سنتی برخوردار است.·

تفاوت موزاییک سنتی و پلیمری

موزاییک پلیمری دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به موزاییک های سنتی است و قابلیت اجرا در طرح های گوناگون را داراست.·   موزاییک پلیمری در سایز های مختلف وجود دارد در نهایت برای نصب آنها به برشکاری زیاد نیازی ندارد.·   موزاییک های پلیمری در شرایط بد آب و هوایی نیز نسبت به موزاییک سنتی مقاومترند و درهنگام تغییرات آب و هوایی ترک نمی خورند.·   موزاییک پلیمری تنوع قیمت زیادی دارد.

معایب سنگ های مصنوعی انواع موزاییک

با وجود تنوع زیاد رنگ و نقش در سنگ های مصنوعی، زیبایی این سنگ ها هیچ گاه نمی تواندجایگزین زیبایی طبیعی و خدادادی سنگ های طبیعی مثل گلسنگ و رنگ های بی نظیر آنها شود.موزاییک تک لایهموزاییکی که تنها یک لایه رویه دارد و لایه زیرین ندارد و در ساختمان های چند طبقه از آنها استفاده میشود و بسیار نازکتر از موزاییک های معمولی است ولی با وجود وزن کم و نازک بودن از مقاومت بالایی برخوردار استو در آن از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود. این نوع از موزاییک بیشتر در کشور های آلمان و ایتالیا ساخته می شود.

موزاییک سنتی

انواع موزاییک

موزاییک واش بتن یا بتن شسته

این نوع موزاییک در واقع نوعی کفپوش بتنی است که از ترکیب ماسه، مواد روان کننده بتن، سنگ دانه های معدنی و چسب بتن در رنگ های مختلف تشکیل می شوند . این موزاییک ها به دو روش پرسی و ویبره تولید می شوندکه در روش ویبره مواد را در قالب های مخصوص می ریزند و بعد از عبور از مرحله ی ویبره وارد اتاق بخار می شوند و پس از یک روز آنها را از قالب خارج کرده و با فشار آب زیاد شسته می شوند تا زیبایی آنها نمایان شود و

روش پرسی

در روش پرسی نیز مواد را در قالب های آماده می ریزند و روی آن ماسه و سیمان می ریزند و وارد دستگاه پرس می کنند به این ترتیب موزاییک دو لایه ساخته می شود و پس از آن مانند روش ویبره ای موزاییک را با فشار آب زیاد می شویند.اجرای موزاییک شستهاین موزاییک ها را می توان به روش خشکه چینی یا ملات خیس نصب کرد.

ادامه مطلب

ولی باید قبل از نصب زیرسازی محل نصب کاملا کوبیده و متراکم شود و همچنین بین موزاییک ها باید بین 5-1 سانتی متر فاصله باشد و از ریختن دوغاب و سیمان و ماسه روی آنها اجتناب شود و نکته مورد توجه دیگر این است که برای شستن این موزاییک ها نباید از مواد اسیدی و نمک استفاده شود.موارد استفاده موزاییک شستهواش بتن را بیشتر در مکان های عمومی و محوطه های خارجی، کنار استخر ها، باغ، رمپ پیاده رو، پمپ بنزین، محوطه ی بین بلوک های ساختمانی، فضای سبز و… به عنوان کفپوش می توان استفاده کرد. از این نوع کفپوش ها می توان در محیط های رو بسته نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید