اطلاعات عمومی, انواع لوازم یدکی خودرو

انواع لاستیک خودرو

انواع لاستیک خودرو

۱- تایر چهار فصل انواع لاستیک خودرو

انواع لاستیک خودرو لاستیک چهار فصل چیست و از کدام نوع است؟

تایر چهار فصل اولین بار در سال ۱۹۷۷ هنگامی که شرکت Goodyear تایرهای مدل Tiempo را معرفی کرد، نامگذاری شد. ایده پشت این مفهوم، ارائه یک راه حل برای رفع دشواری دو بار تعویض لاستیک در سال برای فصول زمستان و تابستان بود.

لاستیک‌های چهار فصل از آج ترکیبی با جنس لاستیک ساخته شده‌اند و در هر شرایط آب و هوایی انعطاف خود را حفظ می‌کنند. آج روی این تایرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در جاده‌های برفی و یا عبور از آب، کشش و فرمانپذیری خودرو را در شرایط ثابت نگاه دارند تا خودرو دچار انحراف نشود.

ممکن است متوجه شده باشید که بسیاری از مدل‌های تایرهای چهار فصل با مارک M + S در بازار موجود هستند. این نماد مخفف Snow (برف) و Mud (گل و لای) است که بر اساس آزمایش‌های صنایع تایر ارائه شده است. در ابتدا، این نماد به معنای تفاوت میان تایرهای دارای سیم‌­های مورب با آج برجسته از تایرهای دارای آج معمولی بود که بیشتر در کامیون‌های سبک و تایرهای رادیال (شعاعی) اتومبیل استفاده می‌شد. با گذشت زمان این علامت برای لاستیک‌های چهار فصل به کار رفته شد.

نام “چهار فصل” مطمئنا بیان می‌­کند که این تایرها می‌توانند در تمام طول سال استفاده شوند. این مساله تا حدی درست است یعنی تایرهای تمام فصل به طور معمول در شرایط آب و هوایی که درجه حرارت بالاتر از ۴۵ درجه فارنهایت (۷ درجه سانتیگراد) باشد بهترین کارآیی را دارند.

مزایای لاستیک چهار فصل:

 • عمر بیشتر آج: تایرهای چهار فصل طوری طراحی شده‌­اند که دوام بیشتری نسبت به تایرهای تخصصی‌تر داشته باشند. به عنوان مثال، بسیاری از رانندگان عمر تایرهای چهار فصل را دو تا سه برابر بیشتر از تایرهای تابستانی می­دانند.انواع لاستیک خودرو
 • هزینه پایین: هنگامی که شما تایرهای تخصصی برای فصل‌ها و یا کاربری‌های خاص انتخاب می­‌کنید، در واقع هزینه زیادی برای طراحی و تکنولوژی پیشرفته پرداخت می‌­کنید در حالی که تایرهای چهار فصل قطعا ویژگی‌های نوآورانه مشابهی دارند، اما پایه طراحی آنها به سمت کاربری‌های معمولی بوده است و به طور معمول قیمت‌های پایین تری دارند.
 • گارانتی طولانی‌تر: تایرهای چهار فصل  به منظور مقاومت استثنایی خود در مقابل سایش، آج دارند. به همین دلیل، بسیاری از مدل‌های تایرهای چهار فصل با ضمانت‌های طولانی‌تر از تایرهای تخصصی به بازار عرضه می­‌شوند.
 • سواری نرم و بی صدا: اغلب مدل‌های تخصصی تایر برای کشش در شرایط سخت، مسیرهای خاص و یا کاربری‌های خاص ساخته می‌شوند اما در مقابل آسودگی به هنگام رانندگی در جاده‌های متوسط معیار اصلی برای طراحی تایرهای چهار فصل است.

معایب لاستیک چهار فصل:

 • نامناسب برای زمستان‌های سخت: در هوای نسبتا سرد توام با برف، باران یا یخ، تایرهای چهار فصل، فرمانپذیری مناسبی را ارائه می دهند. با این حال، در برف و یخ سنگین، توصیه اکید می شود که لاستیک‌های مخصوص برف را خریداری کنید.
 • نامناسب برای تابستان‌های بسیار گرم: اگر شما در آب و هوای  بسیار گرم زندگی می کنید، تایرهای چهار فصل تنها سطح متوسطی از کشش را فراهم می‌کنند. آج و ترکیبات تشکیل دهنده آنها نرمی و انعطاف پذیری تایرهای تابستانی را برای فرمانپذیری عالی در روزهای گرم و بارانی  ندارند.انواع لاستیک خودرو

بنابراین وقتی به تایرهای چهار فصل دقت کنیم متوجه می‌­شویم که نقاط قوت آنها از طرفی نقاط ضعف‌شان نیز به حساب می آیند. به طور خلاصه تایرهای چهار فصل به این منظور ساخته شده­‌اند که «همه کاره» باشند گرچه همه کاره بودن به این معنا نیست که در شرایط خاص یا تخصصی نیز کاربرد داشته باشند. در نتیجه، اشکالات تایرهای چهار فصل به مکان و مسیری که در آن رانندگی می‌­کنید بستگی دارد. اگر محل کار و زندگی شما در شرایط آب و هوایی شدید است لاستیک‌های چهارفصل ممکن است مناسب‌ترین انتخاب نباشند.

تایر خودرو

انواع لاستیک خودرو

تکنولوژی StabilEdgeانواع لاستیک خودرو

این نوآوری به منظور افزایش قابلیت فرمان­پذیری و پایداری خودرو در مسیرهای خشک است. تکنولوژی StabilEdge درواقع ضربه گیرهای کوچکی است درون بلوک‌­های آج تا آج‌ها را باز و مسطح نگه دارند و از این طریق حداکثر کشش و انعطاف‌پذیری حاصل شود.

تایر مدل Cooper CS5 Grand Touring ، یک مدل بسیار محبوب چهار فصل است که با استفاده از این تکنولوژی برای افزایش کشش در هنگام پیچیدن سخت، شتاب و ترمز استفاده می‌شود. این لاستیک دارای درجه بالایی از سیلیکاست که از آج در برابر سایش برای مدت بیشتری محافظت می‌­کند و در نتیجه برای شرایط مرطوب و خشک مناسب است.

تکنولوژی Dynamic Range

در تایرهای دارای تکنولوژی Dynamic Range  از ترکیبات سیلیکا و همچنین از طراحی نامتقارن در آج‌­ها استفاده می‌شود. این امر به منظور دستیابی به چسبندگی مطلوب لاستیک به زمین در شرایط جاده‌­ای خشک، مرطوب، یخ و برف می‌باشد. به طور خاص، این فن آوری به منظور بالا بردن تحمل لاستیک در دماهای شدید و حفظ دوام آن در مسافت­‌های طولانی‌­تر ایجاد شد.انواع لاستیک خودرو

تایر مدلFalken Sincera SN250 A/S یک گزینه هوشمندانه چهار فصل است که با استفاده از تکنولوژی Dynamic Range برای سواری نرم و پایدار در تمامی جاده‌ها و شرایط آب و هوایی کارآیی خوبی دارد. این تایر همه کاره برای حفظ انعطاف‌پذیری و چسبندگی در دمای شدید طراحی شده است.

۲- تایر بزرگراه انواع لاستیک خودرو

تایر بزرگراه دقیقا چگونه است؟

تایرهای بزرگراه عمدتا برای جاده‌های آسفالت شده استفاده می‌شوند. آنها مختص حمل و نقل جاده‌­ای در نظر گرفته شده و معمولا در پیمودن مسافت­‌های طولانی با دوام هستند. این نوع تایرها برای سواری نرم و آرام و برای فرمان‌پذیری قابل پیش بینی در اتومبیل­ها، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند طراحی شده‌اند. اکثر تایرهای مناسب بزرگراه دارای بلوک‌های مستقل آج و ریزشیارهای چند گانه در اطراف تایر می‌باشند تا به این طریق عملکرد بهینه‌ای در جاده با شرایط آب و هوایی متوسط داشته باشند. تایرهای بزرگراه بیشتر با نماد M + S عرضه می‌­شوند و قادر به تطبیق همه جانبه در شرایط چهار فصل هستند.

مزایای لاستیک بزرگراه:

 • عمر بیشتر آج: تایرهای بزرگراهی به طور معمول با الگوهای خاص آج طراحی شده‌اند که سر و صدا را کاهش می دهند و گرما را از بین می برند، که به نوبه خود سبب تضعیف سایش و عمر طولانی تر تایر می شود.
 • کشش بهتر در جاده‌های مرطوب: اکثر مدل ها به ریزشیارهایی برروی آج (اغلب در یک الگوی موجی یا زیگزاگ) مجهز هستند که به سرعت آب را از بین کانال آج­ها عبور می‌­دهد و باعث افزایش کشش در جاده‌های مرطوب می شود.انواع لاستیک خودرو
 • مصرف سوخت بهتر: تایرهای بزرگراه برای رفت و آمد طولانی و عملکرد در جاده های آسفالت با سرعت بالا طراحی شده‌اند. یکی از ویژگی‌های اصلی این مدل ها ارائه یک سواری نرم و آرام با مصرف سوخت بهینه است. این تایرها به خصوص برای کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند، سودمند است.
 • ترمز گیری و پیچیدن بهتر: طراحی آج در تایرهای بزرگراه به گونه‌ای است که در مقایسه با انواع دیگر تایر ترمزگیری و پیچیدن عالی را امکان پذیر می‌­کند.

معایب لاستیک بزرگراه:

 • ضعف در شرایط زمستانی: در حالی که بسیاری از مدل‌های بزرگراه می‌توانند در جاده‌­های مرطوب ودر برف سبک خوب عمل کنند اما الگو­های آج آنها برای برف سنگین و یا در شرایط یخ‌­زدگی جاده طراحی نشده‌­اند.
 • عملکرد ضعیف در خارج از جاده: با توجه به الگوهای تهاجمی کمتر آج تایر (به معنای صرفا برای جاده های آسفالته)، تایرهای بزرگراه در خاک، شن، ماسه و گل کشش مطلوبی ندارند.

پخش انواع تایر

انواع لاستیک خودرو

نوآوری در تایرهای بزرگراه:

تکنولوژی ۳D Micro Gauge انواع لاستیک خودرو

این تکنولوژی که توسط شرکت کوپر اختراع شده است. ریز شیارهایی در سطح آج برای حفظ کشش در جاده‌های مرطوب به کار گرفته شده که باعث بهبود ثبات و افزایش چسبندگی تایر می­‌شوند. همچنین در ترکیبات این نوع لاستیک از سیلیس جهت انتقال گرما استفاده شده است. ترکیبات سیلیس به علاوه برای کاهش مسافت ترمز  و همچنین برای کاهش مصرف سوخت کارایی دارد.

مدل Cooper Evolution Tour با استفاده از فناوری ۳D Micro Gauge به منظور افزایش عمق آج تایر و ایجاد فرسایش یکنواخت در طول عمر لاستیک طراحی شده است. این نوع تایر همچنین از الگوی ۵ ردیفه آج و شانه‌های جانبی گسترده‌ای برخودار است که برای جلوگیری از حبس آب در بین آج‌ها و قطع تماس لاستیک با زمین موثر خواهد بود.

۳- تایر مناسب برای تمام سطوح

تایرهای مناسب برای تمام سطوح چگونه‌اند؟

تایرهای مناسب برای تمام سطوح طراحی شده‌اند تا سطح بالایی از کشش را در انواع جاده‌ها و سطوح تامین کنند. مدل‌هایی که در زیرمجموعه این نوع از تایر قرار می­‌گیرند دارای طراحی آج‌­های باز می‌­باشند که برای رانندگی خارج از جاده و همچنین در خیابان‌های آسفالت مناسب هستند. مهمترین نکته که باید در مورد تایرهای تمام سطوح در ذهن داشته باشید این است که این نوع تایرها چند منظوره استفاده می‌شوند بنابراین، اگر فقط در جاده‌ها و بزرگراه‌های آسفالت شده حرکت می‌کنید این تایرها گزینه خوبی به حساب نمی‌­آیند.

تایرهای تمام سطوح برای:انواع لاستیک خودرو

 • کامیون‌های سبک
 • وانت‌های پیکاپ
 • خودروهای شاسی بلند
 • خودروهای چهار چرخ محرک

ایده‌آل هستند.

مزایای تایرهای مناسب برای تمام سطوح:

 • قابلیت کار در کل سال: به دلیل اینکه این نوع تایر برای دوام در شرایط سخت، هم در جاده و هم خارج از جاده طراحی شده اند انتظار می‌رود که در شرایط برف و یخ و یا در شرایط گرم و بارانی نیز کشش و چسبندگی خوبی را ارائه ­دهند اما در واقع لاستیک‌های زمستانی و تابستانی در شرایط مخصوص خود نسبت به این نوع تایر بهتر عمل می‌کنند.
 • دیواره­‌های تقویت شده: در بسیاری از مدل‌های تایرهای تمام سطوح، دیواره‌ای تقویت شده را در طرفین خواهید دید. هدف اصلی از این کار افزایش تحمل بار در شرایط مختلف جاده‌ای است. این مدل‌ها برای وسایل نقلیه سنگین‌تر که بیشتر در خارج از جاده‌ها استفاده می‌شوند بسیار خوب عمل می‌کنند.
 • طراحی باز آج‌ها: الگوی آج‌­های باز چیزی است که باعث می شود تایرهای تمام سطوح در خارج از جاده کارآمد باشند. عناصر آجدار چند منظوره با قفل شدن در یکدیگر باعث می شوند تا این تایرها بتواند در سنگ، گل و همچنین جاده‌های آسفالت از کشش و چسبندگی خوبی برخوردار باشند.انواع لاستیک خودرو

پخش لوازم لوکس اتومبیل

انواع لاستیک خودرو

معایب تایرهای مناسب برای تمام سطوح:

 • صدای بلند: با توجه به طراحی آج که برای رسیدن به حداکثر کشش استفاده می شود، تایرهای تمام سطوح صدای بلندتری نسبت به تایرهای ساخته شده برای جاده‌های آسفالت ایجاد می‌­کنند. تایرهای‌های تمام سطوح به طور معمول دارای شیارهای متقارن هستند که هوا را از طریق آنها عبور می دهند و در نتیجه سر و صدای بلندتری به خصوص در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها ایجاد می کنند.
 • عمر کوتاه تر آج: تایر تمام سطوح  با لاستیک نرم‌تر ساخته شده است که می تواند برای ارائه عملکرد خوب در سطوح متنوع منطبق شود. متاسفانه، عارضه جانبی این امر، فرسایش سریعتر آج در این نوع تایر نسبت به انواع دیگر است.
 • مصرف سوخت غیربهینه: از لحاظ مصرف سوخت هنگام مقایسه تایرهای تمام سطوح و  تایرهای بزرگراه، تایرهای بزرگراه برنده می‌شوند. تایرهای تمام سطوح برای حداکثر کشش طراحی شده‌اند که به نوبه خود باعث مصرف سوخت غیر بهینه می شوند. با این حال، به دلیل اینکه این لاستیک‌ها برای رانندگی در جاده‌ها و همچنین خارج از جاده مورد استفاده قرار می گیرند اکثر مدل‌های آن به نسبت لاستیک‌هایی که به طور خاص برای خارج از جاده ساخته می شوند مصرف سوخت کمتری به ازای مسافت پیموده شده دارند.

نوآوری در تایرهای تمام سطوح:انواع لاستیک خودرو

تکنولوژی Pitch Sequencing:

این تکنولوژی در کاهش صدا بر اثر تماس ناگهانی، جاده و آج موثرند. طراحان تایر در طراحی خود ردیف چندتایی آج را به کار می‌­برند تا در اندازه و در شکل بلوک آج متنوع باشند. قرار دادن بلوک‌های آج و شیارهای جانبی در کنار آن با هدف تغییر صدا است.
تایر مدل MasterTech Courser A / T2 بهترین گزینه در میان تایرهای همه کاره و تمام سطوح است که دارای طراحی ۵ ردیفه آج برای عملکرد مطلوب است. این مدل‌­ها با اصلاح شکل ظاهری آج، عملکردشان بهبود یافته و حداقل صدا را خواهند داشت.
تکنولوژی Adaptive Traction Technology:  فن آوری کشش تطبیقی که توسط  شرکت کوپر اختراع شده است، جهت انعطاف پذیری و بهبود کار تایرهای تمام سطح و هماهنگی یکپارچه با سطوح سنگی و نرم در هر دو هوای گرم و سرد است.

تایر مدل Cooper Discoverer AT3 Line از تکنولوژی کششی تطبیقی که برای خودروهای شاسی بلند و کامیون‌های سبک طراحی شده است استفاده می‌کند.  شرکت کوپر به تایر مدل AT3 می­بالد چراکه هم  برای رفت و آمدهای روزانه و هم برای ماجراهاجویی های آخر هفته کاملا مناسب است. استفاده از ترکیب آلیاژهای سیلیکا، طراحی کاربردی برای تمامی شرایط آب و هوایی، محدوده وسیع دمایی، همچنین کاربرد مناسب آن برای تمامی سطوح، این تایرها را یک پله بالاتر از انواع دیگر قرار می‌دهد.

۴- تایر ورزشی

تایرهای ورزشی در کامیونت‌­ها و وانت‌­های پیکاپ سبک استفاده می‌شوند و برای فرمان­پذیری و عملکرد عالی و البته متناسب با ظاهر آنها طراحی شده‌اند. تایرهای ورزشی با توجه به تماس بیشتر در جاده‌های آسفالته چسبندگی عالی را ارائه می‌­کنند. این تایرها معمولا با رینگ‌های بزرگتر استفاده می­‌شوند و با نسبت ارتفاع به عرض کم، که معمولا ۵۵ درصد یا کمتر هستند، به بازار ارائه می‌شود. تایرهای ورزشی معمولا با شماره‌هایی مانند ۵۵/۲۲۵ (۵۵ نسبت ابعاد) عرضه می‌­شوند. این اعداد نسبت ارتفاع تایر به عرض آن را به صورت درصد نشان می‌دهند. به عنوان مثال، در ۲۲۵/۷۵ ارتفاع تایر ۷۵% از ۲۲۵ میلیمتر = ۱۶۹ میلی متر خواهد بود.انواع لاستیک خودرو 

تایر انواع خودرو

انواع لاستیک خودرو

مزایای لاستیک ورزشی:

 • مصرف سوخت بهینه: به دلیل اینکه این تایرها برای جاده های آسفالته طراحی شده‌اند در اکثر مدل‌ها با توجه به مصرف سوخت بهینه تولید می‌شوند.
 • عملکرد بهتر: معیارهای تولید تایرهای ورزشی این است که برای خودرو هنگام پیچیدن، ترمز، هدایت و… برتری و رقابت ایجاد می‌­کنند. سطح تماس گسترده‌تر و دیواره محکم تایر، نیروهای جانبی و گریز از مرکز بهتری را در سرعت بالا تحمل می‌­کنند.
 • ظاهر عالی: تایر مناسب برای ماشین‌های ورزشی پر زرق و برق باید متناسب با ظاهر آن‌ها باشند. تایرهای ورزشی با الگوهای جذاب برای تکمیل خودروهایی که در آنها استفاده می شود تولید شده‌­اند.

معایب لاستیک ورزشی:انواع لاستیک خودرو

 • مستعد آسیب: تایرهای ورزشی برای استفاده در جاده‌های خشن تولید نمی‌­شوند.  بنابراین افتادن در چاله به طور بالقوه باعث می‌شود که لبه رینگ دیواره تایر را بریده یا باعث آسیب به چرخ شوند.
 • فرسایش سریع: این تایرها ها با ترکیبات نرم‌تر برای چسبندگی و کشش بهتر طراحی شده‌اند که به این معنی است که  بیشتر در معرض سایش قرار می‌گیرند.
 • سواری سفت: با توجه به کوتاه و سخت بودن دیواره جانبی، تایرهای ورزشی دارای قدرت جذب ضربه کمتری هستند که باعث می شود سواری با وسیله نقلیه حسی خشن داشته باشد. این امر به خصوص در جاده‌های آسیب دیده و ناهموار مشهودتر است.

نوآوری در تایرهای ورزشی:

تکنولوژی Siping Active Traction

نوآوری ریز شیار فعال توسط شرکت دانلوپ اختراع شده است. این سیستم با استفاده از سه نوع منحصر به فرد از انواع ریز شیار بر روی آج‌ها (sip) طراحی شده که برای کشش، چسبندگی و افزایش کشش هنگام فرمان­‌گیری، هدایت و ترمز دارای کارآیی بهتری است.

تایر مدل Achilles ATR-K Economist یک تایر ورزشی با عملکرد بالا است که از فناوری Active Traction Siping بهره می‌­گیرد. این تایر از نظر سبک، عملکرد و راحتی بسیار قوی است و دارای قیمت مقرون به صرفه نیز هست. شیارهای عمیق، لبه‌های متعدد و ریزشیارهای اضافی کشش بسیار عالی و چسبندگی در کل سال را ارائه می‌دهد.کاربران این مدل را یکی از متنوع‌ترین تایرهای ورزشی در جاده‌ها می‌داند.

تکنولوژی خود پشتیبان Self-Support

پیشرفت دیگری از شرکت دانلوپ تکنولوژی خود پشتیبان است. این فن‌آوری از یک ساختار خاص در دیواره جانبی استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد رانندگی با یک تایر پنجر تا مسافت ۸۰ کیلومتر با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در شرایط طبیعی امکان­‌پذیر شود.انواع لاستیک خودرو

تایر مدل Dunlop SP Sport 5000 یک مدل مرسوم و مدرن است که از فناوری خودپشتیبان استفاده می‌­کند. این مدل برای عملکرد بالا و انعطاف تایرهای تمام فصل برای جاده‌های مرطوب، خشک و زمستان‌های خفیف طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید