دسته بندی نشده

راهنمای خرید سنگ ساختمان

راهنمای خرید انواع سنگ

مشاوره خرید انواع سنگ

انتخاب درست، استاندارد و کاربردی انواع سنگ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی در کاربری های متفاوت به عنوان پوشش کف، دیوار، نما ساختمان در فضای داخلی و خارجی ساختمان و همچنین محوطه سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه استفاده و کاربرد نادرست و غیر اصولی سنگ ها سبب تغییر شکل، شکستن و فرسایش و در نتیجه عدم کارایی آنها خواهد شد.

کشور ایران از لحاظ منابع سنگ ساختمانی در بین تمام کشور های دنیا سرامد می باشد و از لحاظ تنوع در نوع سنگ ها و رنگ سنگ ها رتبه نخست جهان را داراست.انتخاب بسیار بالایی وجود دارد که پیدا کردن بهترین آن در ابتدا بسیار سخت بنظر می رسد چرا که خرید کننده ی سنگ اگر در خرید سنگ دقت کافی ننماید دچار مشکل می شود.

سنگ های ساختمانی

 سنگ ساختمانی گونه های متفاوتی دارد که از نظر زیبایی، مقاومت و ساب پذیری در سطوح متفاوتی قراردارند. سنگ تراورتن ، سنگ مرمریت ، سنگ مرمر و سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی می باشند که از معادن ایران به شکل فراوان استخراج می شوند و برای مصارف داخلی و خارجی مورد کاربرد قرار می گیرند. سنگ تراورتن به دلیل زیبایی زیاد و قدرت چسبندگی بالا برترین مورد برای نماهای بیرونی ساختمان می باشد. قیمت بالاتر این سنگ با دقت به ویژگی هایش قابل قبول می باشد. سنگ مرمریت برای مصارف داخلی استفاده بیشتری دارد. سنگ گرانیت برای فضاهای خشن تر مورد کاربرد قرار می گیرد و علت آن نیز خاصیت آذرینی است که در درون ذرات آن نهفته است. سنگ مرمر نیز برای محیط های ویژه و جذاب استفاده دارد. لابی هتل ها، رستوران ها، واحد های تجاری و… از این دسته اند. علت به کار بردن سنگ مرمر در پروژه های ویژه هزینه بالای آن است.

نکته

بر روی انواع سنگ ساختمانی با دقت به خصوصیات ویژه آنها، قیمت گذاری های متفاوتی صورت می گیرد. این که چه نوع سنگ ساختمانی برای پروژه شما مناسب است، با دقت عوامل زیر معین خواهد شد.

مکانی که سنگ در آن مورد کاربرد قرار می گیرد. (داخل یا خارج ، کف واحد ، آسانسور یا پارکینگ و…)
هزینه ای که برای خرید سنگ ساختمانی در نظر گرفته شده است.
محل پروژه ساختمانی (محله و شهری که پروژه در آن قرار گرفته است)
نوع پروژه (تجاری، اداری، صنعتی، مسکونی یا تفریحی)

انواع سنگ

سلیقه عمومی

شهر و محله قرارگیری پروژه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در نهایت پروژه های ساختمانی بایستی منجر به سود شوند تا فعالیت شرکت سازنده همچنان تداوم داشته باشد. پس به کار بردن سنگ های گران قیمت برای محله هایی که پتانسیل آن را ندارد کار عرفی نیست.

نوع پروژه

نوع پروژه فوق العاده پراهمیت است. این که پروژه ساختمانی یا صنعتی باشد به طور کامل فضا را گوناگون خواهد کرد. در ساختمان مسکونی لطافت و در پروژه های صنعتی مقاومت مطرح می باشند. در پروژه های تجاری و هتل ها نیز به شیک بودن فوق العاده اهمیت داده خواهد شد.
تراورتن سفید,تراورتن شکلاتی,تراورتن کرم,سنگ عباس آباد,سنگ خرم آباد,سنگ گیوتین,سنگ قیچی,تراورتن آذرشهر,سنگ پله,سنگ اپن,سنگ حفاظ,ستون سنگی,حفاظ سنگی ، اینکه در زمان ساخت پروژه مقبولیت کدام سنگ ساختمانی بیشتر است بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

موارد مصرف از سنگ های گوناگون

سنگ نمای بیرونی( سنگ نمای بیرونی باید در برابر گرما، سرما، نور خورشید و ناملایمات جوی مقاوم باشد)
سنگ فرش داخلی (سنگ فرش داخلی بسته به نوع کاربری ساختمان ،تجاری،اداری،مسکونی،آموزشی و بهداشتی انتخاب می شود.سنگ فرش داخلی باید مقاومت فشاری و مقاومت سایشی بالایی داشته باشد.ضمن اینکه میزان جذب آب پایینی داشته باشد).
سنگ فرش بیرونی ( سنگفرش بیرونی باید در مقابل سرما و گرما مقاوم باشد و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار باشد).
سنگ اوپن و کانتر(سنگ اوپن و کانتر باید میزان جذب پایین و مقاومت فشاری بالایی داشته باشد).

پخش انواع موزاییک

انواع موزاییک

سنگ خوب چه سنگی است؟

سنگ‌های نما (داخل و خارج) باید بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد.

سنگ خوب سنگی است که جاذب آب زیاد نبوده و تحمل بالایی در مقابل محیط‌های طبیعی، شیمیایی و سایش داشته باشد.

بیشتر خریداران سنگ ساختمانی تنها به توصیه دیگران و با فاکتور ظاهری خرید می‌کنند و در نهایت از سنگ خریداری‌شده رضایت ندارند. اگر خریداران به دنبال یک محصول یکدست بدون بافت و رنگ هستند نباید به دنبال خرید سنگ باشند، سنگ یک محصول با بافت و رنگ طبیعی است.

راحترین راه تشخیص

راحت ‌ترین راه تشخیص یک سنگ خوب اینست که سنگ بدون ترک باید صدای شبیه به صدای شیشه بدهد برای این کار چند ضربه با یک شی فلزی به سنگ بزنید. اگر صدای شفاف شیشه داد این سنگ بدون ترک، پوسیدگی و… است.

سنگ‌های نمای خارجی باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. بنابراین بهترین نوع سنگ برای نمای خارجی باید تراورتن، گرانیت یا سنداستون باشد البته بهترین انتخاب برای نمای خارجی تراورتن است، زیرا این سنگ مقاوم و ارزان‌تر از گرانیت است.

ونوس استون

ونوس استون

توجه به شرایط جوی

با توجه به شرایط آب هوایی و جوی ایران زمین شاهد اشکال و نمای های مختلفی مانند  نمای شیشه ای ، نمای کاپوزیت ، نمای چوبی ، نمای سنگی هستیم ، که بیشترین مصالحی که از آن برای زیبا سازی نمای ساختمان ها از قدیم تا همین امروز استفاده شده است ، نمای سنگی است ، که بر اساس تنوعی که این نوع مصالح نصبت به دیگر مصالح دیگر دارند محبوب شناخته شده اند . نمونه سنگ های ساختمانی که بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی و نماسازی دارند ، عبارت اند از سنگ تراورتن، گرانیت، سند استون (ماسه سنگ) ، سنگ نمای چینی و نمای آجری تزئینی.

دسته های سنگ ساختمانی عبارتند از

انواع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن که خود نیز دارای گونه های مختلفی می باشد کاربرد زیادی را در پروژه ها دارد که پراهمیت ترین آن به عنوان سنگ نما می باشد. سنگ تراورتن به علت مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی، برف و باران دارد به عنوان سنگ نمای ساختمان به کار می رود.

از سنگ تراورتن با سایزهای گوناگونی در پروژه ها استفاده می شود که سایزهای اصلی آن ۴۰ طول و ۶۰ طول می باشد. البته با ورود سایز سنگ اسلب به صنعت سنگ این سایز نیز یکی از سایزهای مورد کاربرد در پروژه ها قرار گرفت. سنگ تراورتن یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سنگ ساختمانی در ساخت نما و معماری است، سنگ تراورتن داری دو نوع رسوبی و آهکی است.به طور طبیعی این سنگ داری رنگ های سفید ، کرم ، برنزه ، تیره روشن ، قرمز و خاکستری است ، که هرچه رنگ سنگ های تراورتن روشن تر و سفید باشد به معنای این است که نا خالصی در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است.

از انواع سنگ تراورتن می توان به سنگ تراورتن عباس آباد ، سنگ تراورتن حاجی آباد ، سنگ تراورتن آتشکوه ، سنگ تراورتن گردویی ، سنگ تراورتن سیلور و… اشاره کرد.

سنگ تراورتن

انواع سنگ مرمریت

انواع سنگ مرمریت نیز مانند سنگ تراورتن دارای گونه های متفاوتی از دسته های سنگ ساختمانی می باشد. سنگ مرمریت اغلب به عنوان سنگ کف ساختمان کاربرد دارد. سایزهای مختلف سنگ مرمریت که برای این منظور استفاده می گردد عبارتند از

سایز ۴۰ در ۴۰ ، سایز ۶۰ در ۶۰ ، سایز ۷۰ در ۷۰ ، سایز ۸۰ در ۸۰

از انواع سنگ مرمریت می توان به سنگ مرمریت خور ، سنگ مرمریت صلصالی ، سنگ مرمریت پرشین سیلک ، سنگ مرمریت گلدن بلک اشاره کرد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمر یا سنگ انیکس

یکی از گونه های سنگ های ساختمانی سنگ مرمر می باشد که کاربرد آن در پروژه لوکس و مجلل می باشد. ویژگی مهم سنگ مرمر عبور نور از خود می باشد که به دلیل این خصوصیت طرفداران زیادی را جذب کرده است.

انواع سنگ گرانیت و سنگ چینی

سنگ گرانیت و سنگ چینی از دیگر دسته های سنگ ساختمانی هستند که در بخش هایی مثل سنگ کابینت ، میز سنگی ، سنگ کف آسانسور و.. پروژه ها می توان آن ها را به کار برد.

دیدگاهتان را بنویسید