دسته‌بندی نشده

انواع دوچرخه

دوچرخه بهترین وسیله ورزشی

با پیشرفت روز افزون علم و ورود تکنولوژی به فرایند طراحی و تولید دوچرخه، انواع مختلفی از دوچرخه‌ها به وجود آمده به همین دلیل هم هر شخصی در هنگام خرید دوچرخه با گزینه‌های انتخابی بسیار متنوعی رو به رو خواهد شد. برای اینکه بتوان مناسب‌ترین دوچرخه را انتخاب کرد باید با انواع دوچرخه آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام به دست آورد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوچرخه آشنا کرده و کاربردهای هر کدام را برایتان معرفی کنیم. همراه ما باشید تا اطلاعات خود را در مورد دوچرخه‌های مختلف تکمیل نمایید.

نکته

زمانی که می‌خواهید بهترین نوع دوچرخه را برای خودتان انتخاب کنید باید به این سوالات پاسخ دهید:

  • با چه کسی سوار دوچرخه خواهید شد؟
  • در چه مکانی می‌خواهید از دوچرخه استفاده کنید؟
  • چه انتظاری از دوچرخه خود دارید؟
  • چه ویژگی‌هایی برایتان مهم است؟

مطمئناً یک دوچرخه معمولی نمی‌تواند در مناطق کوهستانی به درد شما بخورد یا شما نمی‌توانید یک دوچرخه مسابقه را در داخل شهر مورد استفاده قرار دهید. هر کدام از انواع دوچرخه برای خود ویژگی‌های خاصی دارد، این ویژگی‌ها زمانی به درد شما خواهد خورد که به صورت درست از آن استفاده کنید. در ادامه شما را با انواع دوچرخه آشنا خواهیم کرد:

۱- انواع دوچرخه جاده‌ای:

دوچرخه‌های جاده‌ای طراحی شده‌اند تا بتوانند سواری مناسبی بر روی آسفالت‌های صاف برای دوچرخه سوار به همراه بیاورند. آن‌ها دارای لاستیک‌های صاف و نازک هستند و حتی می‌توانند برای مسابقه دادن در جاده نیز مورد استفاده قرار گیرند. دوچرخه‌های جاده‌ای معمولا از دیگر انواع دوچرخه بسیار سبک‌تر هستند. اغلب دوچرخه‌های جاده‌ای قادر به حمل بارهای سنگین نبوده و بنابراین نمی‌توان از آن‌ها برای رفت و آمدها و تورها استفاده کرد. البتع برای این مدل دوچرخه ها تایریا  لاستیک شوالب راکت ران تیوبلس Schwalbe tire ROCKET RON 27.5*2.10 بسیار مناسب است.

۲- انواع دوچرخه Cyclocross:

دوچرخه Cyclocross نوع خاصی از دوچرخه‌های جاده‌ای است که طراحی متفاوت‌تری داشته و می‌تواند هم در مسیرهای آسفالت و هم ماسه و چمن کاربرد داشته باشد. آن‌ها دارای یک دسته دنده‌دار مانند دوچرخه‌های معمولی هستند اما تایرها برای کنترل بهتر دوچرخه کمی ضخیم‌تر در نظر گرفته شده‌اند. ترمز دوچرخه‌ها بسیار سبک است. البته این نوع دوچرخه‌ها به دوچرخه‌های CX نیز معروف بوده و از آن‌ها با این نام نیز یاد می‌شود. البته گفتنی است که برای این نوع دوچرخه ها چراغ جلو مانند: چراغ جلو دوچرخه شارژی ۱۱۰ لومن وایب VIBE front bike light بسیار ضروری است.

۳- انواع دوچرخه مسافرتی:

دوچرخه‌های مسافرتی که با نام دوچرخه توریستی نیز شناخته می‌شوند نوع خاصی از دوچرخه‌های جاده‌ای هستند. طراحی این نوع دوچرخه‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که بتوان آن‌ها را بر روی پیاده‌رو و سنگ فرش‌ها به راحتی مورد استفاده قرار داد. یکی از مزایای دوچرخه‌های مسافرتی این است که برای سوارکاری‌های طولانی مدت بسیار مناسب هستند. دوچرخه‌های مسافرتی نسبت به دوچرخه‌های معمولی دنده‌های سبک‌تری دارند تا بتوانند بارهای سنگین را در تپه‌های شیبدار حمل کنند.

شناخت انواع دوچرخه کوهستان

۴- انواع دوچرخه جاده ای Adventure:

این نوع دوچرخه یکی از جدیدترین انواع دوچرخه در دنیا است. گاهی اوقات به این نوع دوچرخه‌ها، دوچرخه‌های همه کاره گفته می‌شود چراکه می‌توانند در انواع و اقسام شرایط مختلف مانند شن، ماسه و حتی آسفالت سواری خوبی را ارائه دهند. دوچرخه‌های Adventure شبیه به دوچرخه‌های Cyclocross بوده و توانایی استفاده از لاستیک‌های پهن را نیز دارند. مزیت بزرگ این نوع دوچرخه‌ها علاوه بر همه کاره بودنشان، مقرون به صرفه بودن آنها است. اگر در طول روز در داخل شهر به صورت طولانی مدت سوار دوچرخه می‌شوید بهتر است این نوع دوچرخه‌ها را برای خود انتخاب نمایید.

۵- دوچرخه‌های Time Trial:

دوچرخه‌های Time Trial طراحی بسیار ویژه‌ای دارند تا بتوانند آیرودینامیک خود را به حداکثر برسانند. طراحی این نوع دوچرخه‌ها به صورتی است که فرد دوچرخه سوار بعد از سوار شدن بر روی دوچرخه بتواند به سمت جلو خم شده تا مقاومت در برابر باد در سرعت‌های بالا به حداقل برسد. این نوع دوچرخه‌ها برای شهر مناسب نبوده و بیشتر در مسابقات استقامتی از آن‌ها استفاده می‌شود.

۶- دوچرخه‌های دنده ثابت:

دوچرخه‌های دنده ثابت برای پیست‌های دوچرخه سواری داخل سالن (velodrome) طراحی شده‌اند. این پیست‌ها دارای یک مسیر بیضی شکل خاص هستند تا دوچرخه‌ها بتوانند داخل پیست با سرعت بالا حرکت کند. می‌توان گفت که دوچرخه‌های دنده ثابت تنها دوچرخه‌هایی هستند که توانایی سر خوردن ندارند به این معنی که زمانی که دوچرخه در حال حرکت است حتما باید پای شما روی پدال باشد. این نوع دوچرخه‌ها دارای صندلی‌های صاف هستند.

نکته مشخص این است که این نوع دوچرخه‌ها را نمی‌تواند بیرون از پیست مورد استفاده قرار داد چراکه فقط مخصوص مسابقات طراحی شده‌اند.

۷- انواع دوچرخه کوهستان:

یکی از معروف‌ترین انواع دوچرخه دوچرخه‌های کوهستان است. دوچرخه‌های کوهستانی برای مسیرهای خارج از جاده طراحی شده‌اند. آن‌ها دارای دسته‌های صاف یا راست بوده و دامنه دنده بسیار کمی برای مسیرهای شیب دار دارند. کمک فنرهای این نوع دوچرخه‌ها بسیار خاص هستند تا بتوانند تعلیق مناسب را برای مسیرهای شیب دار به همراه داشته باشند. از این دسته دوچرخه میتوان به : دوچرخه کوهستان لیو (جاینت) مدل tempt 3 2020 و دوچرخه جاینت مدل انتم ۳ سال ساخت ۲۰۱۸  اشاره کرد.

دوچرخه‌های کوهستانی انواع کمک فنر و تعلیق‌های مختلفی دارند. در برخی از این نوع دوچرخه‌ها سیستم تعلیق فقط در جلو و برخی در عقب دوچرخه قرار داده شده است.

دوچرخه کوهستان را می‌توان هم به عنوان دوچرخه جاده‌ای و هم به عنوان دوچرخه مسافرتی مورد استفاده قرار داد ولی تخصصاً این دوچرخه‌ها برای کوهستان ساخته شده‌اند.

۸- دوچرخه‌های هیبریدی:

این دوچرخه‌ها ترکیبی از دو نوع دوچرخه کوهستانی و Adventure هستند. صندلی‌های بزرگ، کفی مناسب، و موقعیت مکانی راحت برای سوار شدن از ویژگی‌های برجسته این دوچرخه است. دوچرخه‌های هیبریدی را می‌توان در جاده‌های آسفالت مورد استفاده قرار داد اما به اندازه دوچرخه‌های جاده‌ای سبک و کارآمد نیستند. آن‌ها برای مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری در سطح شهر بسیار مناسب بوده ولی برای مسیرهای جاده‌ای طولانی به اندازه کافی مناسب نیستند. اغلب دوچرخه‌های هیبریدی دارای سوپاپ جلو هستند تا از ضربه‌های کوچک جلوگیری کنند.

۹- انواع دوچرخه کروزر:

دوچرخه کروزر شبیه به دوچرخه‌های هیبریدی است زیرا همانند دوچرخه‌های هیبریدی این نوع دوچرخه نیز برای سواری‌های کوتاه مدت و گاه به گاه طراحی شده است. لاستیک این نوع دوچرخه‌ها معمولا ضخیم هستند و ترمزی مانند دوچرخه‌های قدیمی‌دارند. معمولا دوچرخه‌های کروزر بدون دنده و یا دارای سه دنده مختلف برای تنظیم سرعت هستند. مدل‌های مختلفی از این نوع دوچرخه را می‌توانید در دوچرخه فروشی‌های سطح شهر پیدا کنید.

۱۰- دوچرخه‌های شهری:

اصطلاح “دوچرخه شهر” واقعا به یک دوچرخه خاص اشاره نمی‌کند، این بیشتر یک واژه توصیفی عمومی است. اغلب دوچرخه‌هایی که در بالا به شما معرفی کردیم را می‌توان در داخل شهر مورد استفاده قرار داد با این وجود نوع خاصی از دوچرخه وجود دارد که بسیاری از مردم در اصطلاح به آن “دوچرخه شهر” می‌گویند.

این نوع دوچرخه دارای ویژگی‌های دوچرخه هیبریدی و کروزر بوده و تمامی امکانات آن‌ها را شامل می‌شود. طراحی دوچرخه‌های شهری به صورتی است که شما می‌توانید با لباس‌های معمولی و حتی لباس کار سوار آن شوید.

شما می‌توانید در این نوع دوچرخه امکاناتی مانند سبد مخصوص در پشت دوچرخه برای نگهداری وسایل و یک ژنراتور داخلی برای روشن کردن چراغ جلو برای ایمنی بیشتر را مشاهده کنید.

برخی از مردم در اصطلاح به این نوع دوچرخه‌ها دوچرخه‌های هلندی نیز می‌گویند چرا که این نوع دوچرخه‌ها شباهت بسیار زیادی به دوچرخه‌هایی دارد که در آمستردام هلند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۱- انواع دوچرخه BMX:

دوچرخه BMX به دلیل داشتن اندازه کوچک بسیار در بین کودکان و نوجوانان محبوب است اما این نوع دوچرخه‌ها توسط بزرگسالان و بچه‌ها به طور یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد این نوع دوچرخه‌ها در دوچرخه سواری‌های نمایشی و مسابقه‌ای است.

۱۲- دوچرخه‌های تاشو:

این نوع دوچرخه‌ها مناسب برای افرادی است که باید با دوچرخه خود سفر کنند و یا کسانی که می‌خواهند یک دوچرخه را در قایق یا ماشین خود نگهداری نمایند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. همچنین برای مسافرانی که با دوچرخه مسافرت می‌کنند و در بین راه نیاز است که سوار اتوبوس یا قایق شوند این نوع دوچرخه بهترین انتخاب است. دوچرخه‌های تاشو معمولا برای اینکه فضای کمی را اشغال کنند دارای چرخ‌های کوچکی هستند که این مورد باعث می‌شود کارایی یک دوچرخه معمولی را نداشته باشد اما استفاده کننده‌ها از این نوع دوچرخه بیان می‌کنند که مزایای آن بیشتر از معایبش است.

۱۳- دوچرخه‌های خوابیده:

طراحی این دوچرخه به صورتی است که طول بسیار زیادی داشته و ارتفاع آن بسیار کم می‌باشد. بسیاری از دوچرخه سواران بر این باورند که دوچرخه‌های خوابیده احساس راحتی بیشتری را به دوچرخه سوار انتقال می‌دهند. البته همین طراحی متفاوت باعث شده است که پدال زدن سخت‌تر از دوچرخه‌های معمولی شده و به انرژی بیشتری برای رفت و آمد نیاز باشد.

۱۴ – دوچرخه‌های دونفره:

همانگونه که از نامش پیداست این نوع دوچرخه برای دو نفر طراحی شده است. دوچرخه‌های دونفره برای تمامی مسیر‌ها از جمله مسیر‌های آسفالت و شنی مناسب هستند و عملکرد خوبی در این نوع مسیرها دارند. اگر به فکر یک دوچرخه سواری دونفره هستید بهتر است که این نوع دوچرخه را برای خود انتخاب نمایید.

۱۵ – سه چرخه‌های بزرگسال:

این نوع دوچرخه‌ها ایده‌آل برای افراد مسن بوده و تعادل بسیار بالایی نیز دارند. البته از سه‌چرخه‌های دو نفره در کارخانجات برای انتقال برخی جعبه‌ها نیز استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید