اطلاعات عمومی, انواع لوازم یدکی خودرو

درباره آینه خودرو چه می دانید

آینه خودرو

درباره آینه خودرو چه می دانید

آینه خودرو اجزای کوچکی از خودرو هستند که نقش بزرگی دارند. رانندگی بدون توجه به محیط ممکن نیست و می‌تواند تصادف، جریمه شدن و… را به دنبال داشته باشد. آینه‌های خودرو کمک می‌کنند تا نسبت به محیط اطراف آگاهی پیدا کنید و بر اساس اتفاقی که در اطراف در حال رخ دادن است مسیر خود را تغییر دهید، سبقت بگیرید، ترمز کنید و … بنابراین سالم بودن و توجه به آینه‌ها برای رانندگی بسیار اهمیت دارد. در واقع رانندگی بدون توجه به آینه مانند حرکت با چشم‌های بسته است پس باید هنگام رانندگی بخش بزرگی از توجه و تمرکز روی آینه‌ها باشد.

آینه داخل خودرو و اهمیت آن

آینه داخل خودرو نقاطی را که راننده با آینه‌های بغل نمی‌تواند ببیند را نشان می‌دهد، در واقع آینه داخلی خودرو نشان دهنده نقطه‌‌های کور است. راننده با استفاده از آینه وسط یا آینه داخلی می‌تواند پشت خود را ببیند و روی آن کنترل داشته باشد. برای اینکه آینه‌ها به رانندگی کمک کنند باید درست تنظیم شده باشند که در ادامه شیوه صحیح تنظیم آینه توضیح داده می‌شود.

آینه سمت راننده یا سمت چپ

همانطور که گفته شد آینه‌ به راننده کمک می‌کند تا بتواند نسبت به اطراف خود آگاهی پیدا کند. آینه سمت چپ شما را نسبت به کسانی که قصد سبقت گرفتن دارند آگاه می‌کند. آینه سمت چپ باید به گونه‌ای تنظیم شده باشد که هیچ یک از قسمت‌های بدنه خودرو در آن نمایان نباشد. آینه‌های بغل باید به گونه‌ای تنظیم شوند که با آینه وسط هم پوشانی نداشته باشند.

آینه سمت راست یا آینه خودرو شاگرد

آینه سمت راست نیز برای این است که میدان دید شما را کامل تر کند. آینه سمت راست باید به گونه‌ای تنظیم شود که قسمت انتهایی خودرو در آن مشخص باشد

آینه خودرو

فروش انواع آینخ خودرو

چگونه آینه‌های خودرو را تنظیم کنیم؟

قبل از شروع به تنظیم آینه باید ابتدا صندلی خود را تنظیم کنید. صندلی باید طوری تنظیم شود که پای شما به راحتی به پدال‌ها برسد سپس باید کمربند ایمنی خود را ببندید به این دلیل که بستن نحوه نشستن شما قبل از بستن کمربند با بعد از بستن آن تفاوت دارد. اگر آینه را قبل از اینکه کمربند را ببندید تنظیم کنید ممکن میدان دیدی را که بعد از بستن کمربند به آن نیاز دارید به شما ندهد.

آینه داخلی خودرو را بچرخانید تا بتوانید تمام شیشه عقب خودرو را در آن ببینید (هنگامی که یک قسمت از شیشه بیشتر از قسمت دیگر در آینه مشخص باشد یعنی آینه درست تنظیم نشده است) اگر آینه وسط به درستی تنظیم شده باشد نه تنها تمام ترافیک پشت سر بلکه خطوط سفید خیابان را نیز می‌توانید ببینید. به طور متوسط هر ۵ تا ۸ ثانیه باید به آینه نگاه کنید تا از وضعیت آگاه باشید. به یاد داشته باشید که قبل از پارک کردن، دور زدن، سبقت گرفتن و … باید به آینه نگاه کنید تا پیچیدن و تغییر مسیر خودرو سبب تصادف نشود.

تنظیم آینه سمت چپ نیز باید به شکلی باشد که کوچکترین قسمتی از بدنه خودرو در آن نمایان نباشد همچنین آینه سمت راست زمانی درست تنظیم شده است که بتوانید انتهای خودرو را در آن ببینید.

درباره تنظیم آینه‌ها باید این نکته را به خاطر داشته باشید که در بین سه آینه چپ، وسط و راست نباید هیچ نقطه مشترکی باشد به عبارتی نباید یک نقطه از دو آینه قابل دیدن باشد.

ویژگی انواع آینه خودرو

آینه خودرو ارزان

علت وجود خط چین روی آینه‌های بغل خودرو چیست؟

روی آینه خودرو بغل برخی از خودرو‌ها نقطه چین (نقطه خط چین) وجود دارد که علت وجود این نقاط بی دلیل نیست. در واقع آینه‌هایی که خط نقطه چین روی آنها است، محدبی هستند و نقطه چین مرز بین آینه محدب و معمولی را نشان می‌دهد. روی بیشتر آینه‌های خودرو‌ها جمله «اجسام از آنچه در آینه می‌بینید، به شما نزدیکتر هستند» نیز به این دلیل است که راننده باید دقت کافی داشته باشد زیرا خودرویی را که در آینه دیده می‌شود در واقعیت نزدیکتر است و خط چین مرز بین فاصله واقعی و فاصله کمتر است.

آینه‌های مجازی

شرکت آئودی برای کسانی که قصد داشتند اولین خودرو الکتریکی این شرکت را خریداری کند حق انتخاب آینه خودرو را گذاشت به این معنا که خریداران می توانستند به جای آینه معمولی درخواست آینه مجازی کنند. مقصود شرکت خودروسازی آئودی از آینه مجازی همان نمایشگر‌های دیجیتال بود. این اولین بار نبود که یک شرکت خودروسازی استفاده از نمایشگرهای دیجیتال به جای آینه را مطرح کرد بلکه قبل از آن شرکت‌های خودروسازی به دنبال تحقق آن بودند اما به دلیل هزینه بالا، منع قانونی و مهندسی پیچیده از آن صرف نظر کردند.

تنظیم آینه‌ها را نباید کم اهمیت تلقی کنید زیرا همانطور که گفته شد تنظیم نبودن آینه می‌تواند باعث صدمات زیاد جانی و مالی شود. همچنین دانستن این نکته لازم است که نباید آینه را زمانی که در حال رانندگی هستید تنظیم کنید چرا که ممکن است سبب تصادف شود. نکته دیگری که باید بدانید این است که توجه به آینه برای دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی مهم است و بی توجهی به آن ممکن است سبب شود تا در امتحان رانندگی قبول نشوید.

آینه الکتروکرومیک

آینه الکتروکرومیک چیست؟

یکی از موضوعاتی که سبب اختلال در دید و آزار چشم رانندگان می‌شود، بازتاب نور چراغ خودروهای پشت سر در آینه جلو است. آینه الکترومیک به صورتی طراحی شده تا این مشکل را بر طرف کند. هنگام تابیدن نور به آینه، رنگ آن به صورت اتوماتیک تیره می‌شود تا بازتاب نور در آن کمتر شود. آینه الکتروکرومیک به صورت خودکار روزها به رنگ روشن و در شب به رنگ تیره در می‌آید. بسیاری از خودروهای امروزی به این آینه مجهز‌اند و آینه الکتروکرومیک یکی از آپشن‌های هوشمند خودروها محسوب می‌شود.

نحوه عملکرد آینه خودرو الکتروکرومیک

این آینه خودرو از دو شیشه تشکیل شده و در فضای میانی این دو شیشه ژل الکترومیک به کار رفته است. هنگامی که جریان الکتریسیته کم شود، رنگ ژل تغییر می‌کند. در این آینه از حسگرهای نور استفاده شده تا با تشخیص میزان نور و کم زیاد شدن آن، رنگ ژل الکتروکرومیک را تغییر دهد. در برخ از این‌آینه‌ها قطب نما نیز تعبیه شده تا بعد از چرخش جهت درست را نشان دهد.

الکتروکرومیک بودن یعنی چه؟

اتوفوکوس یا الکتروکرومیک به این معنا است که ژل به کار رفته در ساختار آینه به نور شدید حساسیت نشان می‌دهد و به صورت خودکار رنگ‌آینه را تاریک می‌کند. از آنجایی که رنگ تیره بازتاب بسیار کمتری دارد در نتیجه نور تابیده شده به آینه بازتاب کمی دارد و برای دید راننده آزار دهنده نیست.

آینه الکتروکرومیک

اینه خودرو الکترو کرومیک

مزایای آینه الکتروکرومیک

  • نیاز به تنظیم آینه خودرو برای رانندگی در شب نیست
  • فراهم کردن نور مناسب برای دید راننده
  • دید واضح
  • آینه الکترومیک اشیا و آدم‌ها را بزرگتر از چیزی که هستند، نشان می‌دهد
  • کم شدن بازتاب نور
  • شفافیت بالای آینه در شب
  • تغییر رنگ خودکار
  • اگر خودرو دوربین دنده عقب داشته باشد می‌توان از این آینه به جای مانیتور نمایشگر عقب استفاده کرد. همچنین می‌توان از این آینه برای اتصال دوربین‌های عقب، اطراف و دیدن اطراف هنگام پارک خودرو استفاده کرد. این آینه از آپشن‌های ایمنی به شمار می رود و می‌تواند سبب کاهش تصادفات شود.

دیدگاهتان را بنویسید