دسته‌بندی نشده

انواع رکابی

زیرپوش رکابی و انواع مختلف آن

زیرپوش رکابی یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین زیر پوش هاست که نوعی عرق گیر بدون آستین نیز محسوب می شود که بیشتر افراد به خصوص آقایان اغلب چندین زیر پوش رکابی با رنگ های مختلف در کشوی لباس های خود دارند.

این مدل لباس علاوه بر این که به عنوان لباس زیر توسط بانوان و آقایان مورد استفاده قرار میگیرد برای افرادی دیگری مانند ورزشکاران دو ومیدانی و ورزش های سه گانه مناسب می باشد. زیرپوش رکابی هم مانند لباس های زیر دیگر مزایا و انواع مختلفی دارند که در ادامه این مقاله به بررسی این موارد و علت محبوبیت بسیار این لباس زیر می پردازیم.

تاریخچه زیرپوش

در دهه های پایانی قرن نوزدهم یقه و سر آستین های مجزا اختراع شد که هنگام استفاده افراد مرفه فقط این قسمت ها نمایان بود و بقیه لباس در زیر یونیفرم و کت قرار می گرفت و به عنوان زیر پوش مورد استفاده قرار می گرفت . همچنین این نوع لباس برای طبقه کارگر و کشاورز مانند یک تونیک مورد استفاده قرار می گرفت که از جنش پشم یا فلانل تهیه شده بود تا بدن آن ها را گرم تر نگه دارد.
در سال ۱۸۶۸ در ایالت متحده آمریکا نوعی لباس زیر به صورت یکسره طراحی شد که تمامی بدن را پوشش می داد که به لباس یکسره معروف بود که ابتدا بانوان از آن استفاده می کردند اما رفته رفته با کمی تغییر نوع مردانه آن هم تولید شد.
از ابتدای دهه ۵۰ میلادی ستارگان هالیوودی مانند مارلون براندو و جیمز دین استفاده از زیر پوش را در فیلم ها نمایش دادند که استفاده از آن را در بین مردم بسیار افزایش داد که پس از مدتی با فراگیر شدن استفاده از آن، زیر پوش دچار تکامل به انواع تیشرت و رکابی ها با انواع مختلف گردید و امروزه فروش آن به میلیون ها عدد در روز رسیده است.

کاربرد زیرپوش در گذشته

هدف از پوشیدن لباس زیر در گذشته حفاظت از لباس هایی بود که در روی آن پوشیده می شد زیرا تا قرن 18 میلادی حمام به صورتی که امروز وجود دارد باب نبوده و افراد به ندرت می توانستند استحمام کنند. علاوه بر این موضوع لباس های که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت بسیار زبر و زمخت بودند که به مرور باعث ایجاد خراش بر روی بدن افراد می شد که پوشیدن زیر پوش از بدن در برابر این آسیب ها محافظت می نمود.

کاربرد زیرپوش در حال

 • استفاده از لباس زیر در هوای سرد دمای بدن شما را حفظ می کند و به گرم نگه داشتن بدن شما کمک می نماید.
 • از به وجود آمدن لکه های عرق و دئودرانت بر روی پیراهن اصلی شما جلوگیری می کند.
 • از تماس بدن با رطوبت جلوگیری می نماید.

تعرق

عرق یا عرق یا تعرق کردن، به فعالیتی از بدن گفته می شود که با خروج آب از منافذ پوستی همراه است. این عمل در بدن برای کاهش دمای بدن و جلوگیری از ایجاد خطر انجام می شود. علاوه بر آن بعضی از افراد هم اعتقاد دارند که با عرق کردن بدن مواد زاید پوست را دفع می کند. همانطور که گفته شد این عرق خروج آب از بدن است، اما جالب است بدانید.

که ای عرق بویی ندارد و عامل ایجاد بوی بد عرق باکتری هایی هستند که در سطح پوست انسان زندگی می کنند و با استفاده از این عرق شروع به رشد و تکثیر می کنند و باعث ایجاد بوی نامطلوب می شوند. برای اینکه بتوان از این بوی بد و ناخوشایند جلوگیری کرد روش های زیادی مانند استفاده از مواد ضد تعریق یا دئودورانت استفاده کرد اما در این مقاله به روی دیگر ماجرا یعنی استفاده از لباس و زیر پوش مناسب پرداخته خواهد شد.

زیرپوش

اولین لباس و اولین پوشش انسان که با بدن انسان در ارتباط است معروف به لباس زیر است. تعریف علمی و دقیق آن « نخستین لایه محافظتی از پوست در برابر محیط اطراف» است. این پوشش ها بین زنان و مردان رایج است و در استفاده از آن جنسیت خاصی مطرح نیست و اکثر افراد جامعه از آk استفاده می کنند. از جمgه زیر پوش ها می توان به بالاپوش مردانه «که موسوم به زیر پوش است»، شورت، سوتین، گن و … اشاره کرد که استفاده از آن ها رایج تر است.

گفته شد که زیر پوش مردانه از انواع این زیر پوش ها است. خود این گونه از زیر پوش ها انواع متفاوتی از جمله نیم آستین و .. دارد که بر اساس جنس یا شکل ظاهر آن دسته بندی می شود. در این مطلب به نوع بی آستین این لباس که موسوم به رکابی است اشاره خواهد شد.

چرا باید از زیرپوش استفاده کنیم؟

پوست بدن انسان که خارجی ترین لایه بدن و گسترده ترین عضو بدن است همواره در معرض آسیب ها و صدمات گسترده ای است. از این رو حفاظت از آن بسیار مهم است. گفته شد که ما انواع مختلفی از لباس ها را داریم و این لباس ها از اجناس مختلفی تشکیل شده اند. امکان اسن وجود دارد که بدن و پوست انسان به این مواد حساسیت نشان دهد و یا دوخت و بافت آنان به گونه ای باشد.

که برا پوست ایجاد آسیب کند. برای جلوگیری از این اتفاقات عموما از لباسی استفاده می شود که به آن زیر پوش می گویند. با استفاده از این پوشش های ساده اتفاقات مهمی رخ می دهد. نکته مهم دیگر این اتفاقات جلوگیری از کثیف شدن و بو گرفتن لباس های بیرونی و رسمی و اداری است، زیرا در ارتباط مستقیم با بدن انسان است و با جذب مواد دفعی بدن اولا بدن را مبرا نگه می دارد و در گام بعدی مانع انتقال به پوشش بعدی بدن می شود.

یکی دیگر از مزایای زیر پوش ها این است که دیده نمی شوند و شما می توانید با هر رنگ یا طرحی از آن ها سود ببرید. در زیر به دلایل کلی مربوط به چرایی پوشش زیر پوش اشاره خواهد شد.

شورت: لباسی با جنس لطیف و جاذب عرق که قسمت های خصوصی بدن را می پوشاند.

زیر پوش ( بالاپوش ): این لباس ها هم مانند شورت عموما از نخ ساخته می شوند و جنس نرمی دارند. عموما از زیر گردن تا زیر شکم را پوشش می دهند و در انواع مختلف با آستین و بی آستین در دسترس هستند که به نوع بی آستین آن رکابی می گویند.

انواع زیرپوش رکابی

زیرپوش های رکابی دارای انواع مختلفی با توجه به فاکتورهای مختلف می باشند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع رکابی بر اساس جنس

رکابی نخی: این زیرپوش رکابی با نخ طبیعی تولید می شوند که مناسب ترین نوع زیرپوش محسوب می شود و استفاده از آن حس خوبی به افراد منتقل خواهد کرد.
رکابی پلاستیکی: این نوع زیرپوش های رکابی از نخ های با جنس شیمیایی تولید می شوند که همین موضوع طول عمر این نوع زیر پوش ها را نسبت به لباس های زیر دگیر بالا می برد اما ایرادشان این است که عرق بدن را به خوبی جذب نمی کند و علاوه بر آن باعث افزایش تعریق می شوند.

انواع رکابی بر اساس طرح
رکابی ساده: این زیرگوش های رکابی به گونه ای هستند که هیچ طرح و نقشی بر روی خود ندارند ولی هر کدام دارای رنگ های متنوعی می باشند و برای استفاده در زیر لباس انتخاب مناسبی محسوب می شوند.

رکابی طرح دار: این مدل زیرپوش های رکابی دارای طرح ها و نقش های مختلفی هستند که به تنهایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند و برای استفاده در زیر لباس گزینه مناسبی نمی باشند.

انواع رکابی بر اساس اندازه آستین

آستین حلقه: این مدل رکابی ها قسمتی به نام آستین ندارند و بالا تنه را فقط تا انتهای شانه می پوشانند.
رکابی بی آستین: این مدل زیر پوش رکابی بالا تنه را با استفاده از دو بند پوشش می دهند و حتی شانه و زیر بغل را نمی پوشانند.

دلایل محبوبیت زیرپوش رکابی

 • زیرپوش رکابی بدن را خنک نگه می دارد
  زیر پوش های آستین دار در هوای گرم باعث می شود که فرد زودتر و بیشتر احساس گرما کند بنابراین در این مواقع زیر پوش های رکابی برای این که ناحیه های کمتری از بدن را پوشش می دهد محبوب تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در زیر هر پیراهنی قابل استفاده است
  زیرپوش رکابی به دلیل باز بودن مدل یقه و ضد تعریق بودن در زیر اکثر پیراهن ها قابل استفاده است زیرا از روی لباس اصلا قابل مشاهده نیستند.
 • قابل استفاده به عنوان لباس ورزشی
  نوع اسپرت زیرپوش های رکابی به خصوص نوع طرح دارشان به عنوان لباس ورزشی در باشگاه مورد استفاده است زیرا علاوه بر آزاد گذاشتن دست عرق بدن را در حین ورزشی به خود جذب میکند.

ادامه مطلب زیرپوش رکابی

 • زیرپوش رکابی تنوع زیادی دارد
  این مدل از زیرپوش ها دارای تنوع بسیاری مانند رکابی کلاسیک، رکابی ورزشی، رکابی طرح دار، رکابی یقه گرد و خشتی و یا هفت هستند که همین موضوع دست افراد را برای انتخاب باز گذاشته است و آن را به یکی از پر طرفدارتربن لباس ها تبدیل کرده است.
 • برای بانوان نیز قابل استفاده است
  این نوع از زیرپوش ها به دلیل راحتی و خنکی بسیار مورد استقبال بانوان ورزشکار قرار گرفته است.
 • جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع
  زیرپوش رکابی عرق بدن را به خوبی به خود جذب کرده و از ایجاد بوی نا مطبوع حاصل از تعریق جلوگیری می کند همچنین جلو نفوذ عرق به لباس های اصلی را گرفته و باعث می شود لباس های رویی تمیز بمانند و طول عمر آن ها را افزایش می دهد.

بیشتر بدانیم

 • جلوگیری از ایجاد جوش کمری و ناراحتی پوستی
  تعریق بدن در طولانی مدت و در هوای گرم به خصوص برای افرادی که به صورت مداوم روی صندلی مینشینند مانند کارمندان و رانندگان باعث ایجاد جوش هایی در ناحیه کمر و ناراحتی پوستی می‌شود. با پوشیدن زیرپوش رکابی به خصوص از جنس نخی عرق جذب زیرپوش می شود و این مشکل تا حد زیادی برطرف خواهد شد.
 • پنهان کردن بدن زیر لباس اصلی
  از مزایای پوشیدن زیرپوش رکابی ایجاد لایه ای محافظ برای محفوظ نگه داشتن بدن و همچنین صاف و بدون برآمدگی نشان بدن در زیر لباس اصلی است که در نهایت باعث زیباتر نشان دادن اندام شما خواهد شد.

ویژگی های یک زیرپوش رکابی مناسب

 • پیدا نبودن از زیر لباس اصلی
  هنگامی که میخواهید زیرپوش رکابی خریداری کنید خیلی مهم است که به رنگ و سایز آن دقت کنید زیرا اصلا جالب نیست که زیر پوش شما از زیر لباس اصلی نمایان باشد.
 • متناسب بودن مدل زیرپوش رکابی با لباس اصلی
  توجه کنید که اگر لباس اصلی که قصد پوشیدن آن را دارید دارای یقه بازی است از زیر پوشی استفاده کنید که یقه باز و یا هفت دارد تا هنگام باز گذاشتن یقه پیدا نباشد.
 • رنگ مناسب
  مناسب ترین زیرپوش رکابی زیرپوشی است که رنگ آن از لباس اصلی قابل مشاهده نباشد یعنی رنگ آن متناسب با لبس بیرونی باشد اغلب افراد از لباس زیر سفید استفاده می کنند و این رنگ از پرطرفدارترین رنگ های رکابی می باشد اما ایراد آن این است که لکه‌های عرق و چرک را بیشتر از سایر رنگ ها نشان می دهد

ادامه مطلب

 • هم سایز بودن با بدن
  سایز زیرپوش رکابی یکی از نکاتی که در انتخاب آن باید دقت بسیاری به خرج داد زیرا اگر سایز آن مناسب نباشد
  از زیر لباس اصلی کاملا به چشم می آید و ظاهر زیبا و شکیلی را به وجود نمی آورد و فرم لباس بیرونی را هم نامتناسب جلوه خواهد داد. سایز زیرپوش رکابی باید به نحوی باشد که علاوه بر نمایان نبودن اجازه تنفس و راحتی به بدن شما بدهد. همچنین قد این لباس زیر هم فاکتور مهمی محسوب می شود زیرا باید به اندازه ای بلند باشد تا به راحتی زیر شلوار قرار بگید تا از زیر لباس بیرون نزند.
 • جنس مرغوب
  جنس زیر پوش رکابی از اصلی ترین ویژگی های ان محصوب می شود و با کیفیت ترین و محبوب ترین جنس آن نخ پنبه می باشد که از سایر جنس ها نرم است و عرق را به خوبی به خود جذب می کند و از ایجاد شوره و رد عرق بر روی لباس اصلی و ایجاد بوی بد جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید